вторник, 26 декември 2017 г.

Хронично възпаление и хранене


Когато чуем за възпаление започваме да си представяме нещо лошо, свързано с болки и скованост. В действителност възпалението е естествена реакция на организма да се справи със заболяването. Проблемът е, че в днешно време тялото ни е изправено пред много стресови фактори и може да живеем постоянно в състояние на слабо възпаление. 
С течение на времето то се превръща в хронично, а хроничното възпаление може да има сериозни негативни ефекти върху здравето ни, като нарушаване на мисловните ни способности, отпадане на имунната система, забавяне на метаболизма и емоционален дисбаланс.

Повечето здравни експерти днес са единодушни, че хроничното възпаление е свързано, ако не с всички, то с повечето основни болести на нашето време.

Болест на Алцхаймер, астма, сърдечни заболявания, диабет тип 2, артрит и ставни заболявания, депресия, някои видове рак, затлъстяване и други болестни състояния могат да бъдат причинени или влошени от възпалението. С възрастта телата ни стават по-податливи на уврежданията, причинени от хронично възпаление.

Хроничното възпаление често се смята за резултат от „свръхактивна” имунна система – сякаш имунната система се е объркала. Но причината е, че живеем в един токсичен и стресиращ свят. А тялото има всички права да реагира отбранително. Хранителните алергии, лошата диета, токсините и стреса са най-големите виновници.

Един от най-добрите начини да помогнем на тялото си да се бори с възпалението е противовъзпалителната диета. Какво представлява тя? Проектирането на противовъзпалителна диета започва с правилното мислене. Като начало ще премахнем или намалим до минимум нездравословните храни, като захар и захарни изделия, подсладени напитки, преработени храни, бял хляб и тестени изделия, червено месо и преработено червено месо…

Изборът на биологични продукти (ако това е възможно) е по-добрия вариант, особено за бременни жени и деца. Доброто измиване на зеленчуците и плодовете също ще помогне за отстраняване на голяма част от пестицидите, с които са третирани. Работна група по околната среда всяка година изготвя списък на най-малко и най-много замърсените храни.

Нека започнем с най-замърсените: ягоди, спанак, нектарини, ябълки, праскови, круши, череши, грозде, целина, домати, сладък пипер, картофи. (Да си призная, останах много учудена и разочарована, защото списъкът съдържа голяма част от любимите ми храни.)

А ето и най-малко замърсените: сладка царевица (но пък тя в повечето случаи е ГМО), авокадо, ананас, зеле, лук, сладък грах, папая, аспержи, манго, патладжан, пъпеш, киви, карфиол, грейпфрут.
И сега стигнахме до въпроса за правилното измиване на продуктите. 

Учени от Селскостопанската експериментална станция в Кънектикът са установили, че измиването на продуктите под течаща вода може да намали остатъците от пестициди за 9 от 12 тествани пестициди.

Но няколко естествени продукти са показали, че са по-ефективни от водата. Това са сол, оцет и сода за хляб (използвани поотделно), като най-добрият сред тях е солта. Просто накиснете продуктите за няколко минутки в солен разтвор и измийте обилно под течаща вода.

Поддържането на омега-6 мастни киселини до минимум е полезно, защото те са свързани пряко с възпалението. Идеалното съотношение между омега-6 и омега-3 е 1:1 (в американската диета това съотношение е 20:1, колко ли е в българската?).

По правило противовъзпалителната диета е богата на плодове и зеленчуци, бобови растения, ядки, семена, пълнозърнести храни, омега-3 мастни киселини. Но ако трябва да задълбаем по-надълбоко, храните трябва да имат следните четири свойства: антиоксидантни, детоксикиращи, хормонорегулиращи, богати на хранителни вещества.

Докато много храни отговорят на тези изисквания, ще споменем седем от тях, които са изключително мощни: сурово какао, акай бери, листни зеленчуци, мака, куркума, джинджифил, омега-3 мастни киселини. Но не се ограничавайте само с тях. Яжте всичко, което е достъпно за вас и отговаря на критерийте и ще държите под контрол възпалението.

Направете най-доброто за себе си! Бъдете здрави! Бъдете благословени! Весели празници! Щастлива Нова Година 2018!

Статията подготвихме по материали от Lindsay Oberst

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете тази информация с приятелите си!

А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:




неделя, 10 декември 2017 г.

Шест стъпки за облекчаване на мигрената


Съвети от д-р Авива Ром

Ако страдате от мигрена, то вие сте запознати много добре с инвалидизиращите симптоми, които могат да ви направят нетрудоспособни и да ви ограбят радостта от живота за цели три дни. Много от моите пациентки казват, че когато ги удари мигрената, единственото спасение е да си легнат в тиха тъмна стая докато кризата отшуми. Ако имате мигрена може да се наложи да пропуснете училище, работа или социални ангажименти.

Жените страдат от мигрена 3-4 пъти по-често отколкото мъжете.
Ето и моите основни препоръки към страдащите от мигрена в 6 стъпки:

1.   Водете си дневник. Записвайте всичко, което е свързано с болката ви. Това може да ви помогне да индентифицирате и отстраните причините за появяването й. Най-често срещаните причини могат да бъдат: кофеин, алкохол, сирене, захар, добавки в храните, стрес, хипогликемия, напрежение в раменете, алергии предизвикващи синузит, хормонални промени, лекарства, миризма на парфюми.

2.   Направете елиминиционна диета. Спрете да ядете глутен, захар и млечни продукти за 3 седмици. Поддържайте кръвната си захар стабилна, хранейки се редовно с ястия, които съдържат качествени мазнини и протеини. Пийте редовно вода. След това добавяйте постепенно елиминираните храни обратно една по една в рамките на следващите 3 седмици и забелязвайте какво се случва с вас. Ако някоя от тези храни ви причинява мигрена, отстранете я напълно от диетата си за по-дълъг период от време.

3.   Следете за редовното изпразване на дебелото черво. Мигрената и констипацията вървят ръка за ръка. Уверете се, че приемате достатъчно зеленчуци и фибри. Помогнете си допълнително с 2 лъжици смляно ленено семе с топла вода. Много полезни в този случай могат да бъдат и пробиотиците.

4.   Намалете употребата на обичайните болкоуспокояващи, които приемате. Много хора не знаят, че тези лекарства, които за момента може да облекчат главоболието, всъщност при редовна употреба увеличават честотата на пристъпите на главоболие. Така се получава един порочен кръг и главоболието ви се задълбочава все повече и повече.

5.   Заменете лекарствата с естествени болкоуспокояващи, като Рибофлавин (Витамин B2), рибено масло, джинджифил, куркума, дяволски нокът, магнезий, мелатонин, Q10 и др. Нужни са 4-6 седмици редовна употреба, за да се забележи значително въздействие.

6.   Следвайте противовъзпалителна диета и поддържайте стабилни нива на кръвната захар. Намалете възпалителните храни, като захар, червено месо, птици, преработени храни. Яжте повече плодове и зеленчуци и качествени масла.

Видях тези стъпки да дават добри резултати за толкова много мои пациентки! Надявам се те да помогнат и на вас! Желая ви бързо и напълно предотвратяване на мигрената!

Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си!

А тук сме приготвили още някои интересни неща за Вас: