четвъртък, 27 октомври 2016 г.

Яжте бяло грозде!


Днешната ни статия е продължение от поредицата „Яжте бели храни”. 

Ако ни запитат: „Кое грозде е по-полезно, бялото или червеното?” Без съмнение бихме отговорили, дори без да се замисляме: „Червеното! Защото всеки плод или зеленчук с тъмен лилаво-черен цвят на кожата съдържа от онези невероятни вещества (антоцианини), които се борят със свободните радикали и ни предпазват или лекуват от рак.”

Добре. И все пак, с какво ни дарява бялото грозде?

Червените сортове грозде са богати на антоцианини, докато белите съдържат повече катехини.

Дъбилните вещества (танини и катехини) са биохимични вещества. Срещат се във всички растения. Те взимат участие в обмяната на веществата и в процеса на отделянето на вътрешноклетъчната енергия. Освен това се явяват като защитни вещества, като действат смъртоносно на много гъби и бактерии, атакуващи растенията.

Дъбилните вещества се делят на две групи:

Танини – вещества, които могат да се хидролизират (могат да си взаимодействат с водата, което води до образуването на различни съединения – киселини, основи и др.) и

Катехини – тези, които не могат да се хидролизират

Вкусът на дъбилните вещества е стипчив. В медицината се използват като запичащо средство, при стомашни и чревни заболявания, кръвоспиращо средство и като противоотрова при отравяне на организма с тежки метали.

Танините спомагат за по-бързото и активно усвояване на храната, особено на месото. А катехините спират окислителното увреждане на клетките.

Към казаното до тук, нека прибавим и останалите ползи, които притежават всички сортове грозде, независимо от цвета им. Гроздето съдържа много калций, магнезий, натрий, желязо, алуминий, манган, сяра, фосфор, мед, йод, бром, цинк и силиций и е богато на витамините С, В1, В2 и Д.

Гроздето е добро за сърцето, за бъбреците, за черния дроб,  за храносмилането, за здрава нервна система, за добра памет, за добро зрение, за силна имунна система.



Яжте бяло грозде! Яжте червено грозде! Яжте черно грозде! Гроздето е „царят на плодовете”! Сега му е сезона! Насладете му се! Останете здрави!





Ако сте намерили статията ни за полезна, споделете я с приятелите си! Благодарим ви, че бяхте с нас!

Прочетете още:


Бял пипер и картофи
Бяла черница и макадамия
Да започнем деня с банани

понеделник, 24 октомври 2016 г.

Да започнем деня си с банани

Продължение от поредицата "Яжте бели храни"

Бананът спада към белите храни и има невероятни ползи за здравето. Бананите са на разположение целогодишно и могат да бъдат неизменна част от нашата здравословна диета.

Бананите се отглеждат в 107 страни и се нареждат на четвърто място сред световните хранителни култури в парична стойност.

Бананът зарежда с енергия, помага ни да се концентрираме по-добре  и премахва депресията, увеличава хемоглобина и понижава високото кръвно налягане, подобрява дейността на червата, неутрализира повишеното количество на киселини в стомаха, успокоява нервната система, поддържа нивата на кръвната захар в нормално състояние, а редовната консумация на банани намалява риска от инсулт с 40%.

Консумирането на банани, съчетани с портокали или портокалов сок в първите две години след раждането на бебето, намалява риска от детска левкемия. А консумирането само на 1 банан на ден, намалява риска от астма с 35%.

Бананът може да бъде включен в диетата ни за намаляване на теглото, като задоволява нашите нужди от ценни хранителни вещества и регулира желанието ни за сладко.

Един среден банан е около 126 гр. и съдържа 110 калории, 30 гр. въглехидрати и 1 гр. протеин. Ето какво разнообразие от витамини и минерали ни предоставя 1 банан:

§  Витамин В6 - 0,5 мг
§  Манган - 0,3 мг
§  Витамин С - 9 мг
§  Калий - 450 мг
§  Фибри - 3 грама
§  Протеин - 1 гр
§  Магнезий - 34 мг
§  Фолиева киселина - 25,0 мкг
§  Рибофлавин - 0.1 мг
§  Ниацин - 0,8 мг
§  Витамин А - 81 IU
§  Желязо - 0,3 мг


Обичате ли банани? Искате ли да сте по-здрави? Следвате ли някаква диета за отслабване? Яжте банани всеки ден! А ако си определите един бананов ден можете да си позволите 10 банана без угризение на съвестта!  

Ако сте намерили статията ни за полезна, споделете я с приятелите си! Благодарим!


петък, 14 октомври 2016 г.

Суров бананов сладолед

Продължение от поредицата "Яжте бели храни"


Искате ли да опитате? Ще се заредите с ценни витамини и ще му се насладите без угризение на съвестта. И не изчислявайте калориите, безсмислено е, защото просто ще се заредите с живи калории, които ще се превърнат в превъзходна енергия за вашето още по-превъзходно тяло!

Количеството определете сами. Изберете зрели банани с кафяви петна. Изчистете и ги нарежете на едри парчета. Поставете ги във  фризера за една нощ. На сутринта разделете на четири части. Разбийте първата част в блендера като добавите няколко къпини за лилав цвят. Втората част разбийте с малко куркума и ще получите този хубав жълт цвят. За да получите син цвят, сложете няколко боровинки. И на края последната част смесете с няколко малини, за да получите това истинско сладоледово розово. Подредете на пластове в какъвто ред искате, но задължително в голям буркан ала Кристина! Насладете му се с някой любим човек…

(Искате ли да получите зелен цвят? Сложете малко спирулина. А може би да ви дойдат и други идеи и да постигнете цветна дъга.)

Видеото можете да гледате тук


неделя, 2 октомври 2016 г.

Акебия - аромат на ванилия и шоколад


Акебията е плодът на растението akebia quinata или известно като шоколадова лоза. Тя е пищно увивно растение, което достига до височина 10 м и пълна зрялост на петата година. Цветовете й имат изразен ванилов аромат, който се усеща особено през нощта. За нейни родини се смятат Китай и Япония, където най-напред расте в диво състояние, а после започва и да се култивира. По-късно е пренесена на много места по света, тъй като расте и при минусови температури. Тя се среща и у нас. 


За съжаление, на много места тя е позната само като красиво декоративно растение и малцина са тези, които знаят, че този екзотичен плод се яде. Той може да се консумира като плод и като зеленчук. Вътрешността му, където се намират и малките черни семчици, е желеобразна и сладникава, с лек привкус на круша и се яде като плод. Месестата му част е леко горчива и се готви като зеленчук като предимно се пържи. Може да бъде маринована с различни подправки или напълнена с други продукти и сготвена. Плодът е богат на протеини и витамин С.

 

Цялото растение е терапевтично. Листата му, които имат слаб аромат на шоколад, от където идва и името на растението, се приготвя отвара, чието действие е подобно на чая. Семената му влизат в състава на различни противоракови медикаменти от народната медицина. От тях също се извлича и масло, което се използва за направата на сапун. Стеблата му са отлично диуретично средство и се използват при заболявания на пикочните пътища.  Младите и нежни филизи се употребяват в салати или се консервират. От корените му се приготвят чайове за висока температура. Самото растение, от корените до плода оказва   противовъзпалителен и успокояващ ефект върху целия огранизъм.