понеделник, 28 ноември 2016 г.

Как миомите влияят на репродуктивността?


При някои случаи наличието на миомни възли може да протече безсимптомно. С нарастването им обаче,  матката се деформира и започва да притиска съседните органи, като пречи на тяхното нормално функциониране. Самата матка може да бъде променена до такава степен, че да не е в състояние да се справя със собствените си функции.

Миомите могат да намалят шансовете ви за забременяване в следните случаи:

Ако са разположени близо до шийката на матката, тъй като те могат да намалят количеството на спермата, която минава през нея, за да достигне до яйцеклетката.

Миомите предизвикват промени във формата на матката и по този начин пречат на свободното движение на спермотозоидите в нея.
Миомите пречат на свободното преминаване на сперматозоидите през маточните тръби, за да достигнат до яйцеклетката или на оплодената яйцеклетка да достигне до матката.

Миомите могат да причинят още повече проблеми при вече налична бременност.

По време на бременността, миомата може да расте и да причини дискомфорт, усещане за натиск, кървене или силна болка, която понякога изисква хоспитализация.

Освен, че по време на бременност миомите нарастват с по-голяма бързина, бременността носи риск за нарушаване на тяхното кръвоснабдяване. Тъканта на миоми с нарушено кръвоснабдяване загива и може да предизвика силна корема болка със сериозни проблеми и последствия.

Ако миомата е разположена ниско, към маточната шийка, тя може да се окаже пречка за минаването на плода през естествените родови пътища. Такива миоми често стават причина за избор на цезарово сечение като единствено възможен начин бебето да се роди.

Множеството миоми при бременност предизвикват така наречената „родова слабост”. Нарушената способност на маточния мускул да се свива и разпуска представлява сериозен риск и след раждането на бебето, когато матката трябва да принуди плацентата да се отлепи от нея и да я напусне.

Миомите могат да предизвикат и спонтанен аборт.

От която и страна да погледнем на въпроса, миомите са проблем, който трябва да бъдем решен. Съществуват няколко метода за лечение на миома и те са предимно инвазивни. В тази публикация ще се спрем само на един и то неинвазивен, защото смятаме, че той е най-щадящият за жената. 

Един от най-съвременните и многообещаващи методи за лечение на миомна болест е терапия HIFU. Това е напълно неинвазивна медицинска процедура, при която чрез насочен с прецизна точност високоинтензивен ултразвук към миомния възел, се постига аблация. След известен период от време умъртвените клетки се поглъщат или изхвърлят от организма.

Терапия HIFU е 100% неинвазивна, без разрези и белези, без кръвозагуба и опасност от инфекция, без оперативен стрес, не изисква пълна упойка, запазва целостта на матката и репродуктивната способност на жената, напълно безопасна за пациентката, лекаря и околната среда, гарантира бързо възстановяване.

В 99% от случаите, пациентките с мимома на матката са подходящи за терапия HIFU.

Усложненията, които е възможно да възникнат са само 1,5% и завръщането към нормалния ритъм на живот е от 2 до 4 дни. Поради тази причина се очаква HIFU да стане най-често прилаганата неинвазивна терапия при миома на матката на световно ниво.

У нас, терапия HIFU се прилага от 2013 г. в плевенската болница „Света Марина”. Висококвалифицираните специалисти успяха да „стопят” 22-сантиметрова миома, най-голямата за сега в историята на неинвазивната медицина в света, която беше третирана успешно с Високоинтензивен фокусиран ултразвук.

За повече информация: HURSAMED


E-mail: hursamed@gmail.com

Благодарим ви, че бяхте с нас. Споделете статията ни, ако имате приятели, за които информацията, която даваме би представлявала интерес.

четвъртък, 3 ноември 2016 г.

Киви за добро настроение и силен имунитет


Родината на този екзотичен плод е Китай, но днес се отглежда в много страни по света. В Китай съществува предимно в диво състояние, а културните му сортове са създадени в Нова Зеландия. Дивите сортове са с големината на орех и вкус на зрели къпини и са наречени от европейците китайско цариградско грозде.

Кивито има приятен сладко-кисел вкус, а ежедневната му употреба, придружена с балансирано хранене, може да има големи ползи за нашето здраве.

Кивито може да бъде зелено или жълто (с по-слаб или по-силно изразен жълт цвят). Витамините и минералите са с еднакво съдържание, а разликата е в ензимите, които са в значително по-малко количество в жълтото киви. Точно поради тази причина, в различните видове мюсли се добавя жълто киви, а не зелено, за да се избегне пресичането на млякото. Жълтото киви е с по-сладък и ароматен вкус, но по-малко издържливо и се разваля по-бързо.

В 100 грама плод се съдържат 45 калории,  1 г белтъчини, 11 г въглехидрати и 2,6 г фибри. Плодовете съдържат 80 % вода, 12 % захари, 1 % киселини, 1,6 % протеини, 300 мг витамин С, В1, А, фолиева киселина,  ензимът актинидин, калий, фосфор, калции, хлор, сяра, магнезий, натрий, желязо и др.

Кивито повишава защитните сили на организма при простудни заболявания и инфекции. Предпазва от астма и проблеми на дихателната система. Защитава сърцето. Подобрява храносмилането и дейността на червата. Добър диуретик. Предпазва очите. Регулира кръвното налягане. Ускорява заздравяването на раните. Подобрява потентността. Помага за правилното кръвосабдяване на плода при бременност. Мощен антиоксидант. Подобрява метаболитните процеси. Намалява депресията и подобрява настроението.

Редовното ядене на две кивита,  1 час преди лягане,  действат приспивателно и подобряват качеството на съня.

Изяждането само на 1 плод на ден покрива дневните ни нужди от витамин С.

Малките черни семенца на кивито съдържат  омега 3 и омега 6 мастни киселини, затова този плод е в състояние да измести напълно аспирина и да защитава сърцето по-добре от него.
Кивито подпомага по-лесното усвояване на месните храни, затова често се съчетава с тях сурово или сготвено.

Яжте киви за здраве! Яжте киви за добро настроение! Яжте го в компания с любимите си хора! 

Също така, ако ви е харесала статията ни, споделете я с тях! 

Благодарим ви, че бяхте с нас!


вторник, 1 ноември 2016 г.

Превъзходното червено зеле




Ако сте опитвали червено зеле през пролетта и сте го намерили за сухо, твърдо, лютиво и безвкусно, то сега е време да го опитате отново и не е изключено да се пристрастите към него. Всъщност, истинското червено зеле, в подходящия му сезон е невероятно крехко и сладко и няма как да не го обикнете.




Антоцианинът, който се съдържа в големи количества в него, подобрява еластичността и пропускливостта на капилярите. А фитонцидите препятстват развитието на туберкулозната бактерия.

Червеното зеле се справя успешно със заболявания на дихателните пътища, особено остри и хронични бронхити. Понижава кръвното налягане и служи за профилактика на сърдечно-съдови заболявания.
Има свойството да препятства вредното въздействие на радиацията върху човешкия организъм и е превъзходна храна за страдащите от левкемия.

Червеното зеле съдържа аминокиселини, които благоприятстват правилното функиониране на щитовидната жлеза. Редките и незаменими витамини К и U помагат за по-бързото зарастване на язвите на дванадесетопръстника и стомаха.

Няма друг зеленчук, който да може да се похвали с такова голямо количество селен. Селенът участва активно в обменните процеси, борейки се с патогените, снабдява клетките с кислород и помага за изхвърлянето на тежките метали и токсини от организма. Подобрява функцията на щитовидната жлеза. Засилва обмяната на веществата. Нормализира чревната флора и облекчава запека. Нормализира кръвната захар, успокоява нервната система и подобрява съня. Премахва възпаленията в устната кухина.


Насладете се на червеното зеле! Сега е неговият сезон! Придайте цвят на салатата си! Вземете всичко пълноценно от него и то ще ви дари богато! Ако предпочитате да го ядете варено, имайте предвид, че се сварява много бързо, само след няколко минутки. Не го оставяйте часове след сваряването (ще загуби вкуса си), а го консумирайте веднага като гарнитура към основното ви ястие.


Ако статията ви е харесала, споделете я с тези, които обичате! Благодарим ви, че бяхте с нас!