неделя, 29 май 2016 г.

Детоксикация – път към доброто здраве 2


(продължение)

Можем да спомогнем за пречистване на организма още със:
§  Увеличаване обема на отделянето на урината и незадържане на вода в тялото

§  Подобряване на функцията на стомашно-чревния тракт, например запек - много хора страдат от него, за съжаление, без да го считат за заболяване. Човек може да задържи повече от 4 кг стари отпадни продукти в областта на колона (дебелото черво) а това означава токсини, шлаки, вредни субстанции.

§  Увеличаване приема на вода над 2 л дневно – засилва обменните процеси, разгражда токсичните вещества и помага за бързото им изхвърляне от организма.

§  Редовни физически натоварвания - едно от силните средства в процесите на детоксикацията.

Представям ви най- подходящите храни за вашето начинание - да детоксикирате и пречистите организма си

ХРАНИ, ЕСТЕСТВЕНИ ДЕТОКСИКАТОРИ

Алкализиращи храни: пресни плодове и зеленчуци, зеле (пречиства храносмилателния тракт), моркови (много ценен за пречистване на тъканите), целина (неутрализира вредата от цигарения дим, съдържа магнезий, който спомага производството на алкални ензими), чесън (пречистващ ефект на кръвта), червено цвекло (подхранва червените кръвни телца) и заедно с авокадо спомагат за детоксикация на черен дроб, грейпфурт (за бързо пречистване на червата), лимон (силен детоксикатор на черен дроб), череши, ягоди, тиква, карфиол, картофи, брюкселско зеле, копър, магданоз (детоксикация на черен дроб, бъбреци, пикочен мехур, пречистване на кръвта), киви, круши, портокали, ябълки (разграждат токсините в червата), боровинки (подпомагат бъбреците), бадеми, сушени плодове, в умерени количества пълнозърнести храни, варива, кафяв ориз, прясна риба. Приготвяне на храните на пара или варени. Приемане на прясно изцедени плодове и зеленчуци ежедневно в големи количества.

ХРАНИ, СЪДЪРЖАЩИ АНТИОКСИДАНТИ

Това са веществата, с помощта на които организмът се освобождава от свободните радикали, които са изключително вредни за организма и причиняват редица заболявания, включително и раковите. Много добри ефекти за детоксикация имат: чесън, моркови, тиква, домати, боровинки, зелен чай, зеленолистни зеленчуци, броколи, аспержи, карфиол, спанак, лапад, соя, босилек, куркума, гъби, краставици, червени чушки, ананас, червен лук, диня, червено грозде, ягоди, малини, банани, праскови.

Представих ви доста голям и подробен списък на храните, подходящи за вашето хранене при детоксикация. Имате възможност да изберете кои са полезните за вас.

Ето и тези храни, които трябва да забравите за известен период от време:

ХРАНИ, НАТРУПВАЩИ ТОКСИНИ В ОРГАНИЗМА

Киселиннообразуващите храни - да се изключат от храненето при детоксикация: колбаси, меса, мазнини (масло, маргарин), яйца, млечни продукти, захар и захарни изделия, торти, бисквити, сладкиши, бял хляб, макарони, ориз, царевица, сол, солени продукти, сосове, готови супи, преработени продукти, бързи храни, чипс, майонези, корнфлейкс, фъстъци, слънчоглед, газирани напитки, кафе, черен чай, алкохол, пържени, панирани, пушени храни.

Ако искаме да пречистим полезно, бързо и безвредно нашия организъм, най-важно е да използваме правилното хранене с храни, които можем да наречем естествени детоксикатори. Ако включим и индивидуално определените с Вега Тест  полезни храни, ефектът от детоксикацията ще бъде много голям.

Д-р Дора Георгиева

РАК НА ПАНКРЕАСА И ЕДНА
НОВА МНОГООБЕЩАВАЩА
ТЕРАПИЯ


петък, 27 май 2016 г.

Детоксикация – път към доброто здраве 1


Детоксикацията е един естествен процес в човешкото тяло, с който се изхвърлят натрупаните в него токсини, приети с храната и от околната среда. Токсините биват два вида:

Ø Екзотоксини - вредни вещества от околната среда, въздух, вода, лекарства, тютюнев дим и др.
Ø Ендотоксини - вредни вещества, образувани в организма ни в процесите на неговото функциониране.

Един от основните фактори за токсикация на организма са лошите хранителни навици, екологично нечистите храни, алкохолът, стресът. Токсините са вредни, защото „отравят” нашия организъм, нарушават имунитета, обмяната на веществата, хормоналната, сърдечносъдовата функция. Предпоставка са за развитие на различни заболявания, включително и раковите. Храните са многокомпонетни хранителни вещества. Те са полезни или вредни в зависимост от начина им на употреба.

ДЕТОКСИКАЦИЯ ЧРЕЗ ДИЕТА

Детоксикацията и пречистването на организма са основни етапи за постигане на оптимално здраве. Детоксикацията не е диета, а средство за подобряване на метаболизма. Това може да се постигне с правилен начин на хранене и усвояване на хранителните вещества. Важно е да се намалят или изключат храните, предизвикващи киселинни реакции, натрупването им в кръвта и тъканите. Намаляването на киселинните реакции може да стане с приема на така наречените алкални храни, които трябва да превишават киселинните продукти. По този начин се осигурява най-важното - баланс на алкално-киселинното Ph на организма. Когато храната е богата на киселини и е с малко алкални вещества, тогава токсичните остатъци надвишават капацитетните възможности на организма да ги неутрализира. Счита се, че здравословното хранене в тази насока трябва да включва около 70-80% алкални храни и 20-30% киселинни храни. 

Приемането на така наречените детоксикиращи храни увеличава процесите на горене и изхвърляне на токсините. Високите нива на киселинност нарушават работата на ензимите, за които е необходима алкална среда. За неутрализиране на остатъците на киселинните храни и пречистване на кръвта и тъканите е важен приемът на храни, съдържащи алкализиращите минерали калций, натрий, магнезий, желязо, калий.

Киселинни храни са белтъчините и въглахидратите. Те трябва да се изключат от храненето при детоксикацията. Плодовете и зеленчуците са с основен, алкализиращ характер. Основни източници са на витамини, соли, минерали, пектинови вещества, целулоза. Те намаляват гнилостните процеси в червата, стимулират чревната перисталтика, поддържат алкално-киселинното равновесие в организма и са силни антиоксиданти.  Без тях не може да се постигне пречистване на организма. 

Детоксикацията на организма се извършва основно от черен дроб, бъбреци, бял дроб, кожа. Черният дроб работи и пречиства непрекъснато - ако той спре да функционира човек издържа няколко часа. Разбира се, не се стига или по-точно не трябва да се стига до това. Но трябва де се знаят правилата на човешкия организъм, изискванията за разумно и правилно хранене,за необходимостта от детоксикацията в какъвто и вид и продължителност да бъде направена тя. Естественият, лесен, удобен и зависещ само от нас самите вариант на детоксикация е чрез ХРАНЕНЕТО. Необходимо е да се ИЗКЛЮЧАТ изцяло храните и напитките, които повишават киселинността на кръвта и тъканите. Те произвеждат значителни количества киселинни отпадъци и блокират пречистването на организма.

Приемът на алкализиращи храни намалява храносмилателните и метаболитните отпадни вещества, което води до ускоряване процесите на детоксикация.

(Продължава…)

вторник, 24 май 2016 г.

Да защитим ушите си



Ушите ни могат да чуят невероятни неща. Те са постоянно включени. Те работят дори и когато  спим. Ушите ни са направени за слушане, не за чуване. Чуването е пасивно. Слушането е активно умение. То е нещо, над което трябва да работим. То е връзка със звука. Редуктивното слушане е слушане „за”. То се свежда до това, което има значение и отхвърля всичко, което е маловажно. Мъжете обикновено слушат редуктивно.

Има и друг вид слушане – слушането със сърцето. То е слушането „за”. То няма дестинация в ума. Просто се наслаждава на пътуването. Жените обикновено слушат със сърцето си.

Проблемът със слушането е, че голяма част от това, което чуваме е шум, който ни обгражда през цялото време. Шум, който уврежда слуха ни и съсипва съня ни. А това е наистина голям проблем.

Когато бяхме деца, ако имаше шум, който не искахме да чуваме, поставяхме пръсти в ушите и си тананикахме. Съвременното използване на слушалки е нещо подобно, но не съвсем, защото носи големи здравословни проблеми. Мъри Шафер нарече използването на слушалки "шизофония." То представлява  изместване на това, което виждаме и това, което чуваме. Ние поканваме в нашия живот гласовете на хората, които не са заедно с нас. Мисля, че има нещо твърде нездравословно с живеенето през цялото време в шизофония. Вторият проблем, който идва със злоупотребата на слушалките е компресията. Ние смачкваме музиката, за да се побере в джоба ни и има цена, свързана с това. Лошото качество на музиката ни прави уморени и раздразнителни. Третият проблем е глухота - слухово разстройство, предизвикано от шума. Може би отглеждаме цяло поколение от глухи хора. Това е наистина сериозен проблем.

Нека да се отдалечим от лошия звук и погледнем към някои приятели: вятър, вода, птици - стохастични природни звуци, съставени от много отделни случайни събития, всички те са изключително здравословни, защото звучат по начин, с който сме свикнали през годините.

Ето някои начини, чрез които звукът може да подобри здравето ни.
На първо място ултразвукът: ние сме много добре запознати с него от физическата терапия. Също така сега се използва за лечение на рак. Литотрипсията спестява на хиляди хора годишно скалпела, като пулверизира камъни със звук с висока интензивност. Звуковото изцеление е чудесен метод. Било е известно в продължение на хиляди години. Призовавам ви да го проучите по-подробно. Има много неща, които се правят там, които лекуват сега аутизъм, деменция и други състояния.

И музиката, разбира се. Самото слушане на музика е добро за нас, ако това е музика, която е направена с добри намерения, направена с любов, като цяло.

Нужно е да предприемем някои действия. Да слушаме съзнателно. Да създаваме звуци, а не само да слушаме звуци. Да намерим сполучлив антидот на шизофонията…И нека да заемем управляваща роля спрямо звука около нас. Да защитаваме нашите уши. Да проектираме звукови пейзажи, за да бъде красиво около нас, у дома и на работното ни място.

И нека да започнем да изказваме мнението си, когато хората ни нападат с дразнещия шум…
                                      
Автор: Джулиън Трежър



вторник, 17 май 2016 г.

Лечебните свойства на киселеца


Киселецът е многогодишно тревисто растение, което е разпространено по целия свят и има широк спектър от приложения. Въпреки че се употребява предимно за храна, той притежава много лечебни качества. Съществуват няколко разновидности на киселеца, които растат в различни региони по света, но макар и с различни характеристики, обикновено ползите му за здравето са едни и същи. Най-често срещаният вид киселец има научното наименование Rumex acetosa.

Различните култури по света от векове са използвали киселец в супи и салати, зеленчуковия ястия и отвари. Листата са основната част от растението, която се използва в кулинарията. Но най-силните антиоксидантни съединения се намират в корените му и затова той е ключов елемент в редица билкови препарати, включително и в известния чай Essiac, който се прилага с успех при лечение на рак.

Нека да видим какво друго е намерено в киселеца, че го прави такова прекрасно допълнение към нашата диета.

Киселецът осигурява значителни количества фибри, притежава малко калории, почти без мазнини и малко количество протеини. Богат на витамин С, А  и В-6, желязо, магнезий, калий и калций, полифеноли, флавоноиди и антоцианини.

Киселецът подобрява храносмилането и облекчава спазмите и подуването, бори се успешно с глистите. В малки количества може да действа затягащо, а в големи количества има слабително действие.

Киселецът е с много високо ниво на калий (1 чаша съдържа 15% от необходимата дневна доза), който е важен минерал за здравето на човека. Калият е средство за поддържане баланса на течностите в тялото.  Понижава кръвното налягане и намалява шансовете за опасно съсирване и прекалено натоварване на сърцето, което може да доведе до коронарна болест на сърцето и други усложнения. Намалява холестерола, защитава сърцето, предпазва от атеросклероза, сърдечни пристъпи и инсулти.

Киселецът съдържа полифеноли, флавоноиди и антоцианини, които функционират като антиоксиданти в човешкото тяло. Това богатство на антиоксиданти означава, че киселецът е много ефективен при търсенето на свободни радикали в организма и неутрализирането им. Антиоксидантите имат широк спектър от реакции върху организма, но превенцията на рака е тяхното най-силно качество.

Витамин А и Бета-каротинът в киселеца поддържат здравето на очите и предотвратяват влошаването на зрението с напредване на възрастта. А значителните нива на желязо повишават броя на червените кръвни телца и предпазват от анемия. Впечатляващо е, че една чаша киселец съдържа 106% от дневната препоръчителна доза, което стимулира имунната система и увеличава броя на белите кръвни телца, които са първата линия на защита срещу патогени и други чужди нашественици в тялото.

Листата на киселеца са чудесно средство за справяне с кожни проблеми. Прясно изцеденият сок може да се прилага директно върху кожата за облекчаване на сърбежа при обриви и възпаления.

Антоцианините, намерени в киселеца, облекчават състоянието на диабетиците.

Киселецът подобрява работата на черния дроб и жлъчката, нормализира киселинността на стомаха и засилва апетита.

Прясно изцеден сок от киселец, разреден с уиски е добро средство за облекчаване на мигрена. Прилага се чрез втриване в челото и слепоочията. За облекчаване на зъбобол и възпаление на устната кухина се използва прясно изцеден сок, разреден с вода.