сряда, 30 август 2017 г.

Диета Pioppi - 21 дневен план


Pioppi е малко рибарско селище в южната част на Италия, където има красив плаж и музей, посветен на морските дарове. Това място олицетворява принципите на храненето и е станало вдъхновение за новата книга The Pioppi Diet, написана от Dr. Aseem Malhotra и Donal ONeill.

Книгата съдържа 21-дневен план за промяна на навиците и авторите твърдят, че 3 седмици са един добър старт, който може да преобразува живота ни завинаги.

Този забележителен ефект може да бъде постигнат без драстично намаляване на калориите и увеличаване на упражненията.

Основното в плана Pioppi е избягване на захар и захарни изделия и увеличаване приема на зеленчуци и мазнини, като риба и зехтин.

А ето и принципите на самата диета Pioppi:

Яжте: зеленчуци, ядки и зехтин. Зеленчуци в изобилие, ядки по една шепа на ден, зехтин - 4 супени лъжици на ден. Плодове – с изключение на грозде и банани. Риба – сьомга и сардини най-малко три пъти на седмица. Яйца – до 10 на седмица. Пълномаслени млечни продукти, кокосово масло и черен шоколад  - до 30 гр. на ден. Месо – половин килограм на седмица като деликатес.

Откажете се от: захарта и всички захарни изделия, сиропи, газирани напитки, изкуствени подсладители, мед, хляб, тестени изделия, макарони, бял ориз, картофи, рафинирано слънчогледово олио.

Разтоварителен ден: веднъж седмично, от вечерята до обяда на следващия ден пийте само вода.

Намалете алкохола до минимум.

Движете се повече: Физическата активност не може да коригира щетите, които неправилното хранене е нанесло на тялото. Движението, обаче, ще подсили ефекта от правилното хранене. Правете си разходки всеки ден. Ако работата ви е свързана с много часове седене на бюрото, правете почивки на всеки 45 минути, опънете краката си и се разтъпчете поне за 2 минути.

Сън: спете минимум 7 часа на нощ. Два часа преди лягане се отдалечете от компютри и телефони.

Дихателни упражнения: дишайте дълбоко като задържате дъха си 5 секунди, след което издишайте за още 5 секунди. Правете това упражнение по 2 минути 4 пъти на ден.

Прекарвайте повече време в приятно общуване със семейството си и добри приятели, като се смеете и забавлявате, което ще допринесе за намаляване на стреса и ще се отрази благотворно на целия ви организъм.

Това, което вероятно всички с нетърпение очакват да чуят накрая, е колко килограма ще свалят. Не можем да кажем със сигурност, дори приблизително, защото е строго индивидуално. Надяваме се, че след три седмици ще можем да си споделим и сравним взаимно резултатите.  

Най-важното – това е път към доброто здраве, ако не се ограничим само с 3 седмици, а го направим начин на живот. Нарушавайки периодично правилата, като част от усилията ни за намаляване на стреса!


Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си!

вторник, 22 август 2017 г.

Спрете да използвате лекарства, за да лекувате хранителен проблем


Dr. Sarah Hallberg
Имам най-хубавата работа на света. Аз съм лекар по затлъстяването. Имам честта да работя с хора, подложени на предразсъдъка  да си дебел. Тези хора са страдали много, преди да дойдат при мен. Срам, вина, укори и чиста дискриминация. Отношението на повечето хора, включително и на медиците, е че тези хора сами са виновни за положението си. Ако можеха да се контролират, те нямаше да са с наднормено тегло! А те нямат мотивация за промяна. Нека ви кажа: нещата не стоят така! Вината, ако трябва да търсим такава, се дължи на съветите, които ние им даваме като лекари! Време е да променим това.

Затлъстяването е болест, а не слабохарактерност. Това е хормонална болест и засяга много хормони. Един от основните се нарича инсулин. Повечето затлъстели хора са резистентни на този хормон. Инсулиновата резистентност е състояние преди развитието на диабет тип 2. Работата на инсулина е да закара глюкозата или кръвната захар в клетките, където тя е необходима.

Когато някой има инсулинова резистентност, тялото му реагира като произвежда още инсулин. Нивата на инсулина непрекъснато се покачват. Това може да продължава известно време, но не до безкрайност. Дори тези завишени нива на инсулин не са достатъчни да запазят нормалната кръвна захар. Тя също започва да се покачва. Това състояние вече се нарича диабет.

Сигурно няма да се учудите, че повечето ми пациенти са или с инсулинова резистенстност или с диабет. Половината от населението на Америка днес имат диабет или пред-диабетно състояние. Но това не са само хората, имащи проблеми с инсулина.

Доказано е, че 16-25% от възрастните с нормално тегло също имат инсулинова резистентност. Проблемът с инсулиновата резистентност всъщност е, че ако тя се повиши, сме в голям риск да развием диабет тип 2. Но също така инсулинът ни кара да сме гладни и храната, която изяждаме по-скоро складираме като мазнини. Инсулинът е нашият хормон за складиране на мазнини. Започваме да разбираме, че това е проблемът при болести като затлъстяване и диабет.

Всичко, което ядем е въглехидрати, протеини или мазнини. Те имат много различен ефект върху глюкозата и инсулина. Когато ядем въглехидрати захарта и инсулинът ни се повишават рязко. При протеините положението е доста по-добро. Но какво става когато ядем мазнини? Нищо, просто права линия. Това се оказва много важно…

В основата си диабета е въглехидратна токсичност. Не можем да вкараме кръвната захар в клетките и това предизвиква краткосрочен проблем, но дългосрочните последствия са още по-големи. Инсулиновата резистентност означава непоносимост към въглехидрати. Тогава защо изобщо продължаваме (като лекари) да препоръчваме на хората да ги ядат?

Американската асоциация по диабет казва изрично, че няма убедителни доказателства, за да се препоръчва определен лимит на въглехидратите. Но това само потвърждава известното: приемът на въглехидрати е единствения и най-важен фактор за нивото на кръвната захар и от там нуждата от лекарства.

Асоциацията обаче казва: „Вижте, ако приемате някакви лекарства за диабет, всъщност трябва да ядете въглехидрати. Иначе ще ви падне кръвната захар.”

Да видим омагьосания кръг на този конкретен съвет. Яжте въглехидрати, за да се налага да пиете лекарства. После пак яжте въглехидрати, за да избегнете страничните ефекти. И постоянно се въртим в този кръг. Още повече, че никъде във 88-те насоки не присъства целта да се обърне хода на диабет тип 2. Това трябва да се промени, защото диабет тип 2 може да бъде спрян в много, ако не и в повечето случаи, особено ако се започне от рано. Не само, че трябва да кажем това на хората, но трябва да започнем да им даваме практични съвети, за да могат да го направят.

В моята клиника учим хората да ядат минимум въглехидрати, а не да са преобладаващи в храната им. Как се получава това? Когато пациентите ни намаляват въглехидратите, глюкозата им пада и нямат нужда от толкова инсулин. Нивото на инсулина пада и то бързо. Това е важно, защото едно изследване на Системата за проучване на здравните прегледи, позната като NHANES, показва, че единственият най-голям рисков фактор за сърдечно-съдовите заболявания е инсулиновата резистентност. Тя е отговорна за впечатляващите 42% от сърдечните удари. Нисковъглехидратното хранене действа толкова бързо, че можем да свалим стотици единици инсулин на пациент за дни или седмици.

Като лекар, много се радвам, когато мога да кажа на пациент, че вече няма диабет и официално го изключваме от списъка с проблемите.
Какво хранене препоръчваме на нашите болни? Първо ще кажа, че ниско-въглехидратно не означава никакви въглехидрати и не означава високо-протеинно хранене. Тези чести критики са отчайващи, защото не са верни. Добре, ако махнем въглехидратите, с какво ще ги заменим? Имаме само три макронутриента. Ако свалим единия, трябва да качим друг. Моите пациенти ядат мазнини и то много. Мазнината е единственият макронутриент, която държи нивата на захарта и инсулина ниски. Затова е толкова важна.

Моите правила:

Ако на една опаковка пише „без мазнини”, не купувайте тази храна. Ако са извадили мазнината, това означава, че са я заменили с възглехидрати. Най-важното правило е ниско-въглехидратното хранене. Яжте истинска храна. Истинската храна не е в кутии. Няма нужда да пише, че е „естествена”. Това трябва да се вижда от пръв поглед. Не яжте нищо, което не харесвате. Яжте, когато сте гладни, независимо колко е часът.

И така, решението за диабет в моята клиника е изключително ясно:
Спрете да използвате лекарства, за да лекувате хранителен режим. Когато става въпрос за болест, чиято причина са възглехидратите, махнете ги или поне ги намалете и си спомнете това, което е казал Хипократ: „Нека храната ви бъде лекарство, а лекарството – вашата храна!”

Дошло е времето отново да се върнем към тази идея…

Dr. Sarah Hallberg е Медицински директор на Virta Health, онлайн специализирана медицинска клиника. Virta Health си е поставила за цел да лекува най-сложните хронични заболявания, като комбинира напреднала биохимия, клиничен опит, наука за данните и цифрови инструменти.

Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си!
А тук сме приготвили още някои интересни статии за Вас:




неделя, 13 август 2017 г.

Почина д-р Ан Борох


Докато гледахме нарастващия интерес от страна на читателите ни към д-р Ан Борох, научихме тъжната новина за внезапната й смърт, дори със закъснение. Защото когато има нещо мистериозно около смъртта на даден човек, новините се движат със закъснение. Д-р Ан Борох е намерена мъртва на 1 август 2017. Да припомним, д-р Борох беше специалист по автоимунни заболявания без лекарства, излекувала сама първо себе от множествена склероза, а след това бе посветила живота си да лекува хората. Благодарение на нея и нашата национална баскетболистка Гергана Брънзова беше намерила изцеление от коварната множествена склероза. Ето какво успяхме да намерим в чуждия печат:

Общността от лекари, които се опитват да работят извън границите на фармацевтичната индустрия, заплашвайки печалбите им, продължава да бъде изкоренявана.

Мистериозни инциденти, убийства, предполагаеми самоубийства или необясними внезапни смъртни случаи.


Д-р Ан Борох











Освен факта, че мнозинството от тях бяха холистични лекари, те имат и друга обща черта. Всички те полагаха огромни грижи за пациентите си и бяха пристрастени към здравето. Имам безкрайни имейли от техни приятели, пациенти, съседи, близки и членове на семействата. Ясно е, че те са били обожавани от мнозина.
Надявам се, че никога няма да бъдат забравени и че другите ще продължат работата си, а не да живеят в страх.
Тези лечители, някои от които са най-продаваните автори, бяха любезни, грижещи се за хората, които направиха този свят по-добро място. За мен е чест да ги познавам и все още продължавам да изучавам работата им днес…

Въпреки, че съм журналист, плача с разбито сърце, докато ви съобщавам за внезапната загадъчна смърт на известния автор и натуропат д-р Ан Борох. Тя не си мълчеше по много противоречиви теми, като например опасностите от ваксините, и беше вдъхновение за всички нас…

Работата и посланието й промениха живота на много хора и тя живееше като истински войн. Ан ще продължи да блести със светлина и любов…

Автор: Erin Elizabeth, основателката на HealthNutNews




Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете тази статия с приятелите си!

А тук сме приготвили още някои интересни статии за Вас:


Да открием онези
възможности,
обвити в бедата
Как миомите
влияят на
репродуктивността?
Спасителните микробалончета




четвъртък, 10 август 2017 г.

Dr. Mark Hyman и неговите 10 стратегии, които могат да преобърнат автоимунното заболяване


1.   Яжте пълноценна храна. Минете на противовъзпалителна диета, която да съдържа естествена морска и речна риба, заедно с други източници на омега-3, червени и лилави плодове, които са богати на полифеноли, тъмно зелени листни зеленчуци, оранжеви сладки картофи, ядки. Добавете в ежедневната си диета и противовъзпалителни билки, като куркума, джинджифил, розмарин. Откажете се от рафинираните масла, омега-6, царевични, соеви и шафранови масла, които причиняват възпаление в организма ви.

2.   Проверете за скрити инфекции, като дрожди, вируси, бектерии, Лаймска болест. Свържете се с практикуващ функционална медицина лекар, за да установите и елиминирате тези инфекции.

3.   Проверете за скрити хранителни алергии. Тук отново трябва да се намеси вашият лекар по функционална медицина, като ви направи хранителен тест IgG. Като алтернатива можете да направите 10-дневна диета за детоксикация, която стабилизира кръвната захар и премахва повечето хранителни алергени (подробности за тази диета ще публикуваме в отделен пост).

4.   Направете си тест за цьолиакия. Това е кръвен тест, който всеки лекар може да направи.

5.   Тест за токсичност от тежки метали. Живак, олово, кадмий и други метали причиняват автоимунни реакции. 

6.   Подобрете състоянието на чревния си тракт. Около 60% от вашата имунна система се намира под еднослойния епител на червата. Ако тази повърхност е нарушена, тогава имунната система реагира на храната по същия начин, както реагира на токсините и микробите. Най-лесния начин да оправите това състояние е като започнете противовъзпалителна диета, хранейки се с пълноценни чисти храни, премахвате глутена и всички храни, към които проявявате някаква чувствителност.

7.   Вземайте хранителни добавки. Рибено масло, витамин С, витамин D и пробиотици могат да подобрят функцията на имунната ви система по естествен начин. Също така, много добри за тази цел са хранителните добавки с кверцетин, екстракт от гроздови  семки и рутин. Използването на UltraInflamX PLUS 360 като заместител на храненето също помага на много от моите пациенти с възпаление. Можете да намерите от тези и други противовъзпалителни хранителни вещества с професионално качество, както и AutoimmuneSupport Kit в моя онлайн магазин. 

8.   Правете редовно физически упражнения. Редовната физическа активност е естествено противовъзпалително средство. Не е нужно да ходите във фитнеса, да бягате по лентата и да вдигате тежести, за да бъдете във форма. Просто се движете повече. Ходете на разходки с приятели и семейството си. Занимавайте се с градинарство. Играйте на фризби с децата си в парка. Вземете тенис ракета и запратете няколко топки наоколо. Всичко, което може да накара тялото ви да се движи, се счита за упражнение.

9.   Правете дълбока релаксация. Стресът влошава имунната ви система. Техниките за успокояване, като йога, дълбоко дишане, невротренинг , масаж или моя UltraCalm CD , могат да намалят стреса и тревожността и да подпомогнат релаксацията.

10.    Осигурете си 8 часов сън всяка вечер. Доказано е, че липсата на сън или лошия сън уврежда метаболизма, като причинява глад за захар и въглехидрати, увеличава апетита ви и така се излагате на риск от множество проблеми, от диабет до автоимунни заболявания. Постигането на достатъчно сън е от съществено значение за здравето ви и намалява възпаленията в организма ви.


Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си!
А тук сме приготвили още някои интересни неща за Вас:

Автоимунни заболявания
и функционална медицина



неделя, 6 август 2017 г.

Автоимунни заболявания и функционална медицина


Автоимунните заболявания, взети заедно, се превърнаха в огромен проблем за здравеопазването. Сред тях са ревматоиден артрит, лупус, множествена склероза, псориазис, заболяване на щитовидната жлеза, цьолиакия. Всъщност над 80 заболявания са класифицирани като автоимунни и списъкът продължава да расте.

Автоимунните заболявания сега засягат 24 милиона американци и 5% от населението в западните страни. Те често включват странни, трудни за определяне синдроми, като възпаление, болка, подуване и общо неразположение.

Какво представляват автоимунните заболявания? Имунната система е вашата защита срещу външните нашественици- патогени. Тя прилича на армия, която трябва да различава приятеля от врага.

Автоимунните реакции възникват, когато имунната ви система се обърка и влиза в приятелски кръстосан огън със собствената ви тъкан. Казано по друг начин, тялото ви винаги се бори с нещо, независимо дали това са инфекции, токсини, алергени или стресови реакции. Понякога вашата имунна система пренасочва враждебната си атака срещу вас: ставите, мозъка, кожата, а понякога и цялото ви тяло може да стане жертва.

Цялата тази концепция се нарича молекулярна мимикрия. Конвенционалната медицина приема съществуването на проблема, но спира до тук, без да търси причините, които създават това състояние. Те не се задълбочават да намерят кои молекули имитират клетките ви. Затова антителата често погрешно атакуват други органи и системи, от кожата, през мозъка, до щитовидната жлеза.

Използването на противовъзпалителни средства като Advil или стероиди или имуносупресори, като  methotrexate или TNF алфа блокери, като Enbrel, могат да доведат до чревно кървене, бъбречна недостатъчност, депресия, психоза, остеопороза, загуба на мускулна маса, диабет, да не говорим за огромна инфекция и рак.

Не ме разбирайте погрешно. Тези лекарства могат да бъдат животоспасяващи и да помогнат на хората да си върнат живота, но те пропускат нещо много важно. Има още един начин да се справите с това.

Какъв е проблема с конвенционалната медицинска практика?
Автоимунните заболявания, въпреки че се водят отделни заболявания, имат едно нещо, което ги обединява: при всички тях организмът атакува сам себе си.

Има ли друг начин да се лекуват тези проблеми, без да се използват мощни имуносупресивни лекарства, които поставят пациентите в повишен риск от инфекция и дори смърт?

Исторически погледнато, медицинските открития произхождат от стремежа на лекарите да наблюдават болестите на пациентите си и да намират отговорите за лечението. Лекарите съобщават своите констатации на колегите си или ги публикуват като казуси.

Днес тези казуси често се определят като ненаучни  и все повече губят стойността си. Вместо това сега се съсредоточаваме върху рандомизирани контролирани проучвания като единствен стандарт за доказателства.

За съжаление, този подход отхвърля опита на хиляди пациенти и лекари, тъй като те се занимават с нови научни открития за лечение на трудни заболявания.

Основните научни открития често отнемат десетилетия, за да бъдат приложени в медицинската практика. За съжаление това пречи на достъпа на милиони хора до терапии, които биха могли да са им от полза в момента.

Определящият фактор при вземането на решение дали да се опита нов подход с даден пациент е уравнението риск/полза. Коя е по-голямата вероятност, да навреди ли лечението или да помогне? Колко рисковано може да бъде това лечение? Колко инвалидизиращо или животозастрашаващо е заболяването, което се лекува?

Освен за лечение на травми и инфекции с антибиотици, медицината днес третира повечето болести като потиска, покрива, блокира или като се намесва в биологията на тялото. По принцип, първо ние не се опитваме сериозно да третираме проблемите, причиняващи болестта. Потискаме, блокираме или противодействаме на всичко. Но ние не си задаваме два прости въпроса:

Защо тялото  е извън равновесие и как да му помогнем, за да възвърне баланса си?

Както казах, конвенционалната медицина предписва мощни лекарства, потискащи имунната система, вместо да търси причината за автоимунните заболявания. Често пъти тези мощни лекарства не водят до облекчение. Дори напротив, може да се почувствате по-зле.

Всяко автоимунно заболяване се свързва с един централен биохимичен процес: неудържима имунна реакция, която се дължи на това, че тялото атакува собствените си тъкани.

Какъв е подхода на функционалната медицина към автоимунните заболявания?

Функционалната медицина търси основната причина за възпалението. Ако могат да се идентифицират основните източници на възпаление, то може да се излекува тялото. Основните причини могат да включват стрес, скрити инфекции, хранителни алергии или чувствителност, токсична експозиция, генетично предразположение, недостиг на хранителни вещества и пропускливи черва.

Функционалната медицина е новаторски медицински подход, който се фокусира върху причините, които не са симптоми, основавайки се на разбирането за динамичния начин, по който нашите гени взаимодействат с околната среда. Функционалната медицина излиза извън простите рамки на лечение на болестите въз основа на техните характеристики.

Функционалната медицина учи практикуващите да гледат на тялото като на система; да търсят причините за болестта; да разбират основните функционални системи на тялото, да откриват повредите и да възстановяват баланса; да разбират взаимовръзките между симптомите и органите, а не да отделят болестите в класификации.

Този подход е фундаментално различен начин за решаване на медицинските проблеми, който ни позволява да разчитаме произхода на болестта и да идентифицираме нарушенията в биологията, които водят до симптомите.
Продължава…

 Автор: Dr. Mark Hyman

В следващата ни статия: 10-те стратегии, които обръщат автоимунното заболяване

Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си!
А тук сме приготвили още някои интересни статии за Вас:

четвъртък, 3 август 2017 г.

Множествената склероза е моята сила


Гергана Брънзова
Една от пациентките на д-р Ан Борох е националната ни баскетболистка Гергана Брънзова. Гергана заболява от множествена склероза през 2013 г. Тя познава много добре болестта, защото нейната майка от десет години е с множествена склероза и вече е на инвалидна количка. А баща й, баскетболната легенда Бойчо Брънзов, умира от Амиотропична латерална склероза. Гергана изкарва два курса на стероиди и кортизон, но положението й се влошава. Тогава тя се отказва от конвенционалните методи на лечение и започва да търси алтернативи. Така попада на книгата на д-р Ан Борох Как се излекувах от множествена склероза. За д-р Ан Борох писахме в миналия ни пост и разказахме как тя първо себе си е излекувала от множествена склероза. Без да губи време Гергана Брънзова пътува до Лос Анджелес и се среща с нея. Д-р Борох й прави тестове и й назначава диета. Гергана спира да се храни с глутен, зърнени храни, млечни продукти, захар, бобови растения. Включва хранителни добавки, акупунктура и други методи от алтернативната медицина. Започва една нелека битка, за която се изисква силна вяра и дисциплина. След една година медицинските изследвания показват, че вече няма следа от множествената склероза и тъй като Гергана живее в Турция, лекарите казват, че няма прецедент в медицинската практика в Турция на излекуван от това заболяване.

"Започнах антикандида диета. В последствие я формулирах както на мен ми харесва - с моите ястия, от моята кухня, с моя начин на живот, с моя вкус, с вкуса на семейството ми. Основните правила са без глутен, без рафинирана захар и без млечни продукти, но с много любов и разбиране към себе си и с всички натурални продукти, които тялото ти иска и обича. Изпитвам нужда и да спортувам. Оставила съм състезателната си кариера, няма я мотивацията за съревнование, но съм отворена към движението и постоянната активност, която е много важна. Правя това, което ми харесва, движа се свободно. Съзнание и тяло в едно! Множествената склероза е моята сила.", споделя Гергана.

Гергана Брънзова описва своето пътуване към здравето в книгата си Отвисоко на живота, а в най-скоро време ще излезе от печат и втората й книга Съзнание и тяло в едно. Гери нарича своите книги просто наръчници за мотивация.

За хората, които се сблъскват със своите трудности Гергана дава следния съвет:

„Сложете израза Животът е борба на рафта и се концентрирайте над това как се чувствате и какво ви доставя удоволствие. Заместете го с Животът е игра и бъдете отворени към себе си и заобикалящите ви. Разберете и приемете себе си. Разучете мотивацията си. Концентрирайте се над нещата, които могат да се променят. Бъдете смирени и добри. Усмихвайте се в огледалото и се оглеждайте в хората.”

Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си!
А тук сме приготвили още някои интересни статии за Вас:


Как излекувах моята
множествена склероза
Смелостта е по-важна
от всякакви изкуствени
формули и правила
Спасителните
микробалончета