сряда, 29 август 2018 г.

Кистозна фиброза: с какво трябва да се съобразяват пациентите при пътуване


Нашият източник: StoIATRO

Пътешествията може да бъдат вълнуващи, но се нуждаят от подготовка и добро планиране, за да няма нежелани изненади. Въпреки това, когато някой страда от кистозна фиброза (муковисцидоза) подготовката трябва да бъде още по-внимателна. Канадският Институт за кистозна фиброза и други международни организации имат някои съвети, които могат да бъдат от полза за пациентите.

*Изберете дестинацията си внимателно и подгответе всички необходими документи, за да избегнете неприятни изненади и закъснения. Ако пътувате в рамките на Европейския съюз не забравяйте европейската здравноосигурителна карта. Ако имате частна здравна осигуровка, попитайте дали тя ви покрива в чужбина и в кои страни.

*Когато избирате мястото вземете под внимание вашата издръжливост на високи температури, вашия тренинг и хранителен режим
.
*Не пътувайте сами, освен ако не сте сигурни, че няма да имате нужда от помощ, ако се разболеете. Ако пътувате сами може би е за предпочитане да изберете организирана екскурзия, за да сте винаги с други хора около вас.

*Кажете на вашия лекар, че ще пътувате. Ако планирате пътуване в чужбина, трябва да подготвите медицинско удостоверение и списък на лекарствата, които приемате. Трябва да включите и активната съставка на всяко лекарство, защото то може да се продава под различно наименование в чуждата страна.

*Попитайте лекаря си и други специалисти в областта на здравеопазването (напр. физиотерапевт, диетолог) за корекциите, които можете да направите, за да запазите програмата си за самообслужване възможно най-дълго. Например, те могат да заменят някои лекарства, които приемате с инхалатор с перорални таблетки, или да предложат начини за адаптиране на дихателната физиотерапия по време на пътуването.

*Ако вашето пътуване изисква преход между различни часови зони, настройте графика си по начин, който ще ви позволи да се адаптирате. В този контекст може да се наложи да промените програмата за вземане на лекарствата ви. Консултирайте се с Вашия лекар.

*Създайте си програма, която ще ви осигури достатъчна почивка. При преумора има вероятност да получите обостряне на заболяването си, затова не надвишавайте възможностите си.

*Вземете със себе си необходимите количества лекарства. Вашият лекар ще трябва да ви даде медицинско удостоверение за количествата, които трябва да носите със себе си по време на пътуването (в ръчния си багаж), независимо от начина, по който пътувате. Удостоверението трябва да бъде на английски език и ще посочва лекарствата с търговска марка и/или активна съставка, в зависимост от вашата дестинация за пътуване.

*Направете няколко фотокопия на медицинските си документи, за да са ви под ръка ако се наложи да ги дадете на някой лекар. Оригиналите трябва да се съхраняват от лицето, което ви придружава или в хотела, където сте отседнали.

*Информирайте се за болестите, които са характерни за страната където отивате (например малария, западнонилска треска и др.) 

*Посъветвайте се с лекаря си къде трябва да внимавате, в случай че се заразите с някоя от тях. Например, лекарствата за малария може да взаимодействат с някои лекарства прилагани при пациенти с муковисцидоза, които имат чернодробно или бъбречно заболяване или са имали трансплантация.

*Ако се налага да вземете със себе си инхлатор, по-добре е да бъде портативен. Обърнете се към вашия медицински екип. Ако пътувате в чужбина, вземете адаптер за щепсел с вас. На летищата може да намерите адаптери за множество дестинации.

*Информирайте се за болниците и клиниките за муковисцидоза в държавата където отивате. Ако няма достатъчно здравно покритие, променете дестинацията си.

*Обърнете внимание на надморската височина. Ако е много голяма, това може да затрудни дишането ви.

*Съобразявайте се с диетата си, пийте много вода, не забравяйте да вземете със себе си ензимите си.


петък, 10 август 2018 г.

Правилните мазнини – ключ към здравето



Много от нас са израснали в епоха, в която се поставяше знак на равенство между нискомазнинната диета и това да сме здрави и слаби. Лекари, нутриционисти, учени, правителството и медиите ни промиваха мозъците, че мазнините, които поглъщаме, се превръщат в телесни мазнини, или още по-лошо - запушват артериите ни. Тези твърдения обаче не са научно обосновани. Базират се на погрешни факти и пренебрегват непреодолимите доказателства в полза на противното. Страхът ни от мазнините създаде голяма тлъста бъркотия в представите ни за хигиената на храненето.

Всичко започна, когато заради привидно добре обоснованите съвети на правителството, здравните агенции и хранително- вкусовата промишленост намалихме приема на мазнините - основен фактор за отслабване и поддържане на добро здраве. После ги заместихме със захар и други въглехидрати. През 1992 г. правителството публикува своята хранителна пирамида. В основата й бяха въглехидратите, като ни бе препоръчано да ядем на ден 6-11 порции хляб, ориз, зърнени храни и макаронени изделия. Заостреният връх на пирамидата бе отреден за мазнините и маслата - за икономично консумиране. От хранително-вкусовата промишленост се присъединиха към манията за нискомазнинно  хранене и създадоха разнообразни продукти - от салатен сос с ниско съдържание на мазнини до кисело мляко без мазнини и нискомаслени десерти…

Диабетният център Joslin Diabetes Center в Харвард - един от най-добрите центрове за лечение на диабет в света, носи името на Dr. Elliott Joslin. През 20-те години на XX век той препоръчал хранителен режим за лечение на диабет, включващ 75% мазнини, 20% белтъчини и 5% въглехидрати. След демонизирането на мазнините през 50-те и 60-те години на XX век, изтъкнатите за времето си учени и лекари посъветваха спазване на нискомазнинна-високовъглехидратна диета (55-60% въглехидрати). Американската диабетна асоциация препоръчваше този хранителен режим в продължение на векове, докато епидемията от диабет придобиваше все по-големи размери от година на година. В наши дни изследователите от Joslin Diabetes Center отново съветват пациенти със захарен диабет тип 2 да спазват диета с мазнини до 70%.

Всъщност точните мазнини са ключът към здравето и към свалянето на килограми!

Слава богу, започваме да възприемаме мазнините по различен начин. През последните пет години се увеличават научните доказателства, че високомазнинните диети са по-ефективни от нискомазнинните в свалянето на килограми и в премахването на рисковите фактори за сърдечносъдови заболявания (вкл. повишен холестерол), диабет, повишено кръвно налягане, възпаления и др. В действителност не е установена връзка между приема на хранителни мазнини като цяло, на наситени мастни киселини и холестерол, и болестите на сърдечносъдовата система.

В продължение на години учените си блъскаха главите в опита да разберат  така наречения „френски парадокс“. Как е възможно французите да са толкова слаби и с толкова ниска честота на сърдечносъдови заболявания, при условие че консумират толкова много масло и мазнини? Изследователите би трябвало да насочат вниманието си към явлението, което аз наричам „американския парадокс“: как американците все повече страдат от затлъстяване и от заболявания на сърдечносъдовата система, въпреки че приемат с храната си все по-малко мазнини? Нашата парадигма бе толкова дълбоко вкоренена в начина ни на мислене, че не можехме да видим истината. Ronald David Laing, психиятър, казваше: „Учените възприемат нещата по своя начин, в зависимост от собствената си гледна точка.“

Установих някои изненадващи факти, докато подготвях книгата си Яж мазнини и отслабвай, а също и в хода на изследването и лечението на повече от 20 000 мои пациенти през последните 30 години:

• Мазнините в храната ускоряват метаболизма, намаляват чувството на глад и стимулират изгарянето на телесните мазнини

• Мазнините ни помагат да намалим дневния калориен прием

• Наситените мастни киселини увеличават количеството на по-безобидната част от холестерола с ниска плътност (по-лекия, пухкав LDL) и повишават добрия холестерол - HDL (холестерол с висока плътност)

• Намаляват възпаленията, риска от образуване на кръвни съсиреци и развитие на сърдечносъдови заболявания

• Подобряват състоянието на кръвоносните съдове

• Спомагат за по-ефективно функциониране на мозъка, по-добро настроение и предпазват от деменция

• Високомазнинните-нисковъглехидратни режими могат да обърнат хода на захарния диабет тип 2

• Режимите с високо съдържание на мазнини спомагат за намаляване на килограмите в по-голяма степен от диетите с високо съдържание на въглехидрати и са по-лесни за спазване

• Растителните масла (соево, царевично, слънчогледово, шафраново), които смятахме за полезни, в действителност предизвикват възпаления и спомагат за окисляването на холестерола, повишавайки риска от сърдечносъдови заболявания

• Наситените мастни киселини в храната (краве масло, кокосово масло) не повишават нивата на наситените мастни киселини в кръвта

• Въглехидратите, а не мазнините в храната, се преобразуват в наситени мастни киселини в кръвта, които участват в патогенезата на болестите на сърдечносъдовата система

• Прекомерният прием на въглехидрати стимулира апетита и натрупването на коремни тлъстини и забавя метаболизма

• Въглехидратите задействат фабриката за производство на мазнини в черния ни дроб (т.нар. липогенеза), което води до повишаване на холестерола и триглицеридите в кръвта, понижаване на добрия холестерол (HDL) и синтеза на малки, опасни плътни LDL частици, които са фактор за развитие на сърдечносъдови заболявания

• Консумацията на захар и захарни изделия повишава риска от деменция и от преждевременна смърт

Благодарим Ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! 
А тук сме приготвили още някои интересни неща за Вас:


Терапия HIFU за
Болест на Паркинсон
в Европа
Истината за
шоколада „със стевия“
Спрете да използвате
лекарства, за да лекувате
хранителен проблем