вторник, 9 август 2016 г.

Яжте бели храни


Отвсякъде сме затрупани с информация за цветните плодове и зеленчуци, богати на незаменими хранителни вещества с лечебни качества. Ние също говорим за това и често ви предлагаме снимки с красиви съчетания, направени от лъчезарната Кристина Карийо-Букарам, които са истинска наслада за очите.  Но белите храни също играят огромна роля за нашето здраве и затова бихме искали да говорим за тях в няколко последователни поста.

Карфиол

Заедно с броколите и брюкселското зеле, карфиолът оглавява класацията на зеленчуците, които се борят за здравето ни на три фронта: като част от системата за детоксикация, като антиоксиданти и като противовъзпалителни агенти.

Карфиолът съдържа вещества, които активират специфични ензими в тялото, в резултат на което борбата с токсините от обмяната и околната среда става по-лека. Така той ни предпазва от злокачествени заболявания и забавя стареенето. Научни изследвания показват позитивното влияние на карфиола за профилактика на различни видове ракови заболявания. А противовъзпалителните му качества се дължат на специфични фитонутриенти, които действат на генетично ниво и ни защитават от сърдечносъдови увреждания и инфаркт. Високите концентрации на витaмин К пък са основа за изграждането на костите и ни предпазват от остеопороза.

Хрян

Корените на хряна съдържат синапено масло, захар, аскорбинова киселина, богати са на минералните соли на калия, натрия, сярата, калция, фосфора, магнезия, хлора, желязото, медта и органичните съединения.

Бял патладжан

Богат на калий, калций, магнезий, манган, желязо и пектинови вещества. Съдържа диетични фибри, фолиева киселина, мед, витамин С, К, В6 и РР.

Бяла ряпа

Ценен източник на множество хранителни елементи и витамини. Съдържа малко количество наситени, полиненаситени и мононенаситени мазнини. Бялата ряпа е източник на фибри, белтъчини и вода. Съдържа още калций, желязо, фосфор, магнезий, манган, селен, мед и витамините В1, В2, В3, В6.

Гъби печурки

Поради високото съдържание на цинк печурките засилват имунната система. Също така те са богати на фосфор, калий и калций, витамините В12, А, К и D, с ниско съдържание на натрий, без захар и мазнини, подходящи за хора, страдащи от диабет. Две-три печурки са достатъчни, за да ни доставят необходимото дневно количество от витамин В12.

Бели ягоди

Аристократично белите ягоди с червени семки притежават не съвсем традиционен ананасов вкус. Поради това мнозина смятат, че те са резултат от кръстоската на двата плода. В действителност обаче, белите ягоди са природен продукт. Родината им е Южна Америка, където от векове са расли като диви. През XX век холандски градинари започнали да ги култивират и сега вече те са известни в целия свят.
Освен, че са лакомство, белите ягоди са и много полезни за здравето. Те съдържат витамини А, С, Е, фолиева киселина, магнезий и калий. Затова са прекрасно пикочогонно средство, понижават кръвното налягане и подобряват дейността на мозъка.

Няма коментари:

Публикуване на коментар