понеделник, 29 август 2016 г.

Склад, пълен с витамини и минерали

Продължение от поредицата "Яжте бели храни"
Бял пипер
Белият пипер e плод на растението  Piper Nigrum, същото от което е и черния пипер. Черният пипер се получава от узрели и изсушени на слънце плодове.  За да се получи бял пипер, черните зърна се подлагат на специална обработка, при която се отстранява обвивката. Белите зърна са с по-мек вкус и аромат и се употребяват при специални ястия. Що се отнася до лечебните му свойства, белият пипер, наред с черния се е използвал от векове в народната медицина.
Белият пипер повишава секрецията на стомашни сокове и така подобрява храносмилането. Белият пипер стимулира перисталтиката на червата и предотвратява запека. Поради съдържанието си на манган, има изявени антиоксидантни свойства и предпазва от рак на дебелото черво. Пречиства кръвоносните съдове от холестеринови отлагания. Повишава енергията на организма. Предотвратява кариеса и облекчава зъбобола. Белият пипер е ефективен срещу кожното заболяване витилиго, при което се губи пигментацията на определени участъци от кожата. 
Освен манган, белият пипер съдържа мед и магнезий и това са трите основни компонента за правилно развитие на костите. И на последно място може би трябва да споменем, че това е една неотменна съставка на всяка диета за отслабване и то не само защото подобрява вкуса, а защото пиперинът в него има свойството да блокира образуването на нови мастни клетки.

Картофи
Няма да говорим за вкусовите качества на картофите, защото те са любима храна на стари и млади. Въпреки това, години наред бяха отричани от защитниците на различни диети. Но днес вече картофите са реабилитирани и заемат полагащото им се място сред най-полезните и вкусни храни.
Картофите са истински склад на витамини и минерали. Поради високото си съдържание на калий, те участват в пречистването на организма от токсини и засилват обмяната на веществата. Освен това, калият играе съществена роля за поддържане работата на сърцето и предотвратява развитието на атеросклероза. Половин килограм картофи на ден ни снабдяват с необходимата ни доза калий. Друго съществено качество на калия е диуретичното му свойство, затова картофите се препоръчват за хора, страдащи от бъбречни и сърдечни заболявания.
Топлото картофено пюре действа благотворно върху дихателните пътища, както и инхалации с парата на сварени картофи.
Картофите могат да се прилагат и външно – варени или сурови. Лапа от сварени картофи облекчава хроничното възпаление на черния дроб.
Екземата може директно да се налага с колелца от сурови картофи.
Китайската народна медицина използва картофите заедно с други растения за лечение на енцефалит, хранителни разстройства и кожни заболявания.
Настъргани заедно с кората сурови картофи облекчават слънчеви изгаряния с мехури по кожата.
Прясно изцеденият сок от сурови картофи действа противовъзпалително и облекчава гаденето и болките в стомаха и червата. Той е в състояние да спре дори кървенето на язва. Съчетан със соковете от други зеленчуци, като моркови, целина, червено цвекло, краставици и магданоз, се получава превъзходна напитка за пречистването на организма от токсини.

Няма коментари:

Публикуване на коментар