неделя, 17 февруари 2019 г.

Холестерол, доброто в случая


85% от холестерола ни се произвежда от самия организъм и е ключова съставка за поддържането на живота. Поглъщането му чрез храна засяга само 15% от холестерола в човешкото тяло и няма връзка с нивата му в кръвта. Тъй като холестеролът участва в многобройни функции на тялото, неговите нива в кръвта се повишават не защото приемаме храна, а защото е необходимо да възстановим увреждането на тъканите и клетките. Тялото увеличава производството на ендогенен холестерол, за да помогне на механизмите за възстановяване. Всеки човек има различни, генетично определени нива на холестерол. Няма научни доказателства, които да оправдаят определянето на „нормални“ нива. 

Нормалните нива на холестерола могат да варират между 150-320 mg/dl. Въпреки това, ако човек има стойности, които обикновено варират, например, близо до 220 mg/dl и са по-високи в даден момент това означава, че тялото се нуждае от повече холестерол, за да коригира повредата. Холестеролът не е проблем, а част от процеса за разрешаване на проблема. Идеалното решение би било да локализираме хроничното възпаление и да се намесим, помагайки на организма ни да завърши процедурата. За съжаление, този лов на холестерол е накарал голяма част от хората да избягват храни с висока хранителна стойност, като яйца, месо от свободно-пасищни животни, морски дарове или биологично масло. А същевременно се е увеличила консумацията на захар и преработени храни, които са довели до епидемия от затлъстяване, диабет, сърдечни заболявания, рак и автоимунни заболявания, които срещаме ежедневно.

Със сигурност ще отнеме известно време, докато крайните доказателства за зависимостта на високите нива на холестерола и здравето да спре да влияе на избора, както на обществеността, така и на лекарите. Надявам се, че днес, когато преживяваме информационната революция, тази промяна ще се случи много по-бързо, отколкото би било в миналото.

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! 

А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Тест за риск от остеопороза
Възли на щитовидната жлеза,
терапия с ултразвук
Псориазис –
криворазбраното заболяване



Няма коментари:

Публикуване на коментар