неделя, 28 юли 2019 г.

Продажба на лудост или какво не знаем за психиатрията


Когато пациент влезе при психиатър и поиска помощ, в 99% от случаите ще му предпишат медикамент. Изчислено е, че тези медикаменти причиняват сериозни странични реакции при над 700 хиляди души и 42 хиляди смъртни случаи годишно. Междувременно индустрията печели над 300 милиарда долара годишно. Въпреки вредата от медикаментите, психиатри и фармацевтични компании ги използват за да създават огромен пазар за милиарди долари. Правят го като класифицират все повече житейски проблеми като изискващи лечение психични разстройства. Например срамежливостта става социално "тревожно разстройство". Загубата на близък човек - "депресия". Носталгията по дома - "сепарационна тревожност". Подозрителността - "параноидно личностно разстройство" Смяната на настроенията – „биполярно разстройство“. Разсеяността - "синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност".  Затова е  почти невъзможно да отидете при психиатър и да не получите диагноза за психично разстройство, за което да ви предпишат психотропни медикаменти.

Въпросът не е в това дали проблемите на хората са реални, те са такива. Но трябва да се запитаме как психиатрите убеждават хората, че техните проблеми са признаци на психично заболяване? Как използват тези "заболявания", за да създадат търсене на психотропни медикаменти? И как тези медикаменти с неизвестни лечебни сили, но с множество странични ефекти, се използват за "лечение" на нормални житейски проблеми?...

Съвременната психиатрия разчита на психотропните лекарства така, както го е правила в своята зора през 19 век. В онзи период психиатрите са като обслужващ персонал, който обещава да излекува душевно болните. Но тъй като не успяват, медицината отказва да ги нарече „лекари“. Лекарите не смятат психиатрите за свои колеги, защото не извършват истинска медицинска дейност. За да се издигнат, психиатрите се нуждаят от научна основа. Трябва да докажат, че тяхната основа е също толкова научна и медицинска, затова започват да „лекуват“ всичко. 

За да контролират избухванията на своите пациенти те прилагат първите психотропни медикаменти - морфин и опиум. Но подобно на твърденията им, те не лекуват нищо, а и се оказват силно пристрастяващи. Така се създава цяло поколение от зависими хора, което влошава първоначалния проблем. Но опитите им да контролират нежеланото поведение у пациентите си продължават. И в края на 19 век фалшиви лекове за психични заболявания, като хероина например, се рекламират в Съединените Щати и Европа. Дори психологът Зигмунд Фройд изиграва съществена роля за създаването на кокаиновата индустрия в западния свят, като пише възторжени статии за употребата му за душевни страдания и поведенчески затруднения. Фройд насърчава използването на кокаина като панацея за най-различни проблеми. Но той не разкрива конфликта на интереси. Две конкурентни фармацевтични компании – Мерк и Парк-Дейвис му плащат за да рекламира техните кокаинови продукти. Тази ранна маркетингова кампания на Зигмунд Фройд създава хора с голяма кокаинова зависимост в Европа в началото на 20 век. Явно трябва да бъде намерено ново хапче на щастие…


четвъртък, 11 юли 2019 г.

Болница в Чикаго използва бойни изкуства за лечение на Паркинсон


Източник: Fox 32

Всички знаем, че Карате е дисциплина за бойни изкуства и освен това е една чудесна форма за гимнастика. Но какво бихте казали, ако Карате бъде използвано за лечение на едно инвалидизиращо заболяване?

Една местна болница е възприела необичаен подход при лечение на болестта на Паркинсон. Пациенти от Rush University Medical Center "отблъскват" симптомите на заболяването,  практикувайки Карате. 

Всичко започна като част от клинично изпитание, за да се види дали ритниците и движенията на Карате могат да бъдат от полза за пациентите с Паркинсон. Два пъти седмично обучение в Карате в продължение на десет седмици ще трае проучването.

Болестта на Паркинсон е прогресивно разстройство на нервната система, което засяга движението и може да включва тремор, скованост, проблеми при ходене, може да засегне също така изражението на лицето и речта. Лечение няма, но лекарствата заедно с редовни аеробни упражнения могат да намалят риска от задълбочаване на симптомите.

Проучването на Rush University Medical Center е първото по рода си, което разглежда ползите от Карате за пациентите с Паркинсон. Едно от нещата, които пациентите научават е как да падат правилно. John Fonseca e собственик на Fonseca Martial Arts. Неговата компания си партнира с Rush University за проучването.

„Карате има големи движения и предизвиква баланс и координация. Това е една цялостна тренировка на тялото. Това, което правите от едната страна, го правите и от другата.“ – казва John Fonseca

Като допълнителна придобивка от проучването е атмосферата на общност между пациентите. Напълно непознати един на друг, те се събират за да се борят с инвалидизиращото си заболяване – заболяване, което често обрича пациентите на изолация и самота.

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Шест стъпки за
облекчаване на мигрената
Канабис вместо 
“бира след работа”
Фокусиран ултразвук
при лечение на
сърдечно-съдови
заболявания



неделя, 7 юли 2019 г.

Предоперативната химиотерапия при рак на млечната жлеза може да предизвика нови по-агресивни тумори


Източник: TheTelegraph

Химиотерапията може да стимулира разпространението на рака и да предизвика по-агресивни тумори, предупреждават учените.

Изследователи в САЩ, проучвайки влиянието на химиотерапевтичните лекарствата върху пациентки с рак на гърдата са установили, че някои медикаменти увеличават вероятността раковите клетки да мигрират в други части на тялото, където те са почти винаги смъртоносни.

Около 55 000 жени се диагностицират с рак на гърдата във Великобритания всяка година, а 11 000 умират от заболяването. Много от тях се подлагат на химиотерапия преди операцията, но макар туморите да се свиват в краткосрочен план, ново проучване показва, че това може да предизвика разпространение на раковите клетки из тялото.

Д-р George Karagiannis от the Albert Einstein College of Medicine в Yeshiva University, Ню Йорк, е установил че броят на пролуките в кръвоносните съдове, чрез които могат да се разпространят раковите клетки се е увеличил при 20 пациентки, получаващи две обичайни химиотерапевтични лекарства.

Също така, при изследване на мишки, той е установил, че химиотерапевтичните лекарства, използвани при рак на гърдата, увеличават броя на раковите клетки в белите дробове и други части на тялото.

Д-р Karagiannis казва, че пациентките трябва да бъдат наблюдавани по време на химиотерапията, за да се следи дали раковите клетки започват да се движат и дали се отварят нови пролуки. Ето какво споделя той:

„Добър подход би било да изследваме малка част от тумора след няколко дози предоперативна химиотерапия и ако забележим, че показателите на маркерите се увеличават, да преустановим химиотерапията, да направим операция и след това да продължим с химиотерапията… В момента планираме по-обширни проучвания за решаване на този проблем.

В това проучване ние изследвахме ракови клетки, възникнали само вследствие на химиотерапия при рак на млечната жлеза. В момента работим по други видове рак, за да разберем дали се получават подобни резултати.“

Проучването е публикувано в  Science Translational Medicine.

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Здраве и хомеостаза
Мъжко здраве, простатит
Новооткрит протеин срещу
болестта на Паркинсон


петък, 5 юли 2019 г.

Новооткрит протеин срещу болестта на Паркинсон

Източник: MedicalNewsToday


Учените са открили протеин, който намалява агрегацията на токсични протеини в мозъка  – отличителен белег за болестта на Паркинсон. Но това откритие предлага ли реална надежда или е просто нещо мимолетно?

Това широко разпространено заболяване се характеризира с тремор, забавени движения, нарушено равновесие и координация, както и други симптоми. Причините остават неизвестни и сегашното лечение е насочено само към облекчаване на симптомите, помагайки на пациентите  да  контролират това състояние, доколкото е възможно.

Болестта на Паркинсон се характеризира с озадачаваща черта – агрегацията (слепване на клетки в многоклетъчно образувание) на алфа-синуклеин - протеин, който става токсичен и разрушава нервните пътища, когато се натрупва в големи количества. Това се случва, когато алфа-синуклеините се объркат, т.е. когато се прегънат в неправилна форма, която не им позволява да функционират правилно. А това може да причини или ускори заболяването.

Алфа-синуклеинът обикновено присъства в по-големи количества в мозъка и също така в по-малки количества в други тъкани. И все пак, изследователите нямат представа каква роля играе този протеин при поддържането на здравето на нервната система или как да го предпазят от неправилно нагъване.

Ново проучване от Purdue University, West Lafayette в Индиана, идентифицира протеин, способен да намали агрегацията на неправилно нагънатия алфа-синуклеин. Резултатите са представени в Journal of Molecular Biology. Новото изследване се фокусира върху терапевтичния потенциал на протеин, наречен HYPE, който според учените е единственият Fic протеин, наличен при хората. Fic протеините помагат да се реши дали клетката ще оцелее или ще умре, когато се сблъска със стресова ситуация, предизвикваща неправилно нагъване на клетъчните протеини.

В настоящото изследване, проведено in vitro, Seema Mattoo, Ph.D, билог-преподавател в Purdue и екипът й са използвали клетъчни култури в лабораторни условия и са открили, че HYPE действително действа върху алфа-синуклеин, намалявайки агрегацията на неправилно нагънати протеини. Изследователите наричат ​​този процес AMPylation. При болестта на Паркинсон агрегираните неправилно нагънати протеини могат да пробият мембраните на невроните (мозъчните клетки), нарушавайки тяхното функциониране. Учените са открили, че процесът AMPylation води до намаляване на пробивите в мембраните на клетките, което дава надежда, че AMPylation може да се окаже успешен терапевтичен процес за болестта на Паркинсон.


Учените работят и върху създаването на лекарства, които биха могли да управляват дейността на протеина HYPE. 

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Възли на щитовидната жлеза,
терапия с ултразвук
Канабис вместо
“бира след работа”
Хуск, от къде произлиза и
с какво може да ни е полезен