неделя, 31 март 2019 г.

Мъжко здраве, простатна жлеза


Простатната жлеза е бомба със закъснител, чийто часовников механизъм неумолимо отмерва времето в отделителната и репродуктивната система на всеки мъж. Според Световната здравна организация 80% от мъжете рано или късно имат проблеми с простатата и се нуждаят от лечение. На един от всеки трима се налага да оперативно лечение.

Въпреки тази ужасяваща статистика малцина знаят къде изобщо е простатната им жлеза, какви са функциите й и какви са симптомите на нейните повреди. Но по-разочароващо е, че твърде малко мъже си дават сметка какво голямо значение има храненето за успешната профилактика на трите главни заболявания на простатата: доброкачествена хиперплазия, простатит, рак.

Здравата простатна жлеза тежи 20 г и по размер и форма прилича на голям кестен. Съставена е от милион малки жлези, които секретират рядка, млечнобяла кисела течност. Простатната жлеза е снабдена с мускули и фиброзни клетки, които й помагат да се свива. Тя е разположена между пикочния мехур и пениса, като обгръща уретера, в което се състои и незавидното й място сред постиженията на биологическата еволюция. Защото с напредването на възрастта простатата неизбежно започва да се увеличава, в резултат на което притиска уретера и затруднява уринирането.

Функции на простатната жлеза:
   секретираната от нея течност съставлява 30-40% от количеството на спермата;
   отделяните от нея хранителни вещества като цинк, аминокиселини, лимонена киселина, витамини и захари вероятно са полезни за качеството на сперматозоидите, но не са жизненоважни за оплодителната им способност; установено е, че сперматозоиди, които не са били в контакт с простатна секреция, също могат да оплодят яйцеклетка;
• помага за насочването на семенната течност навън при еякулацията, за да не се върне тя обратно в пикочния мехур;
  съдържа вещества, придаващи характерната миризма на спермата;
• секретира ензими, които осигуряват такъв вискозитет на семенната течност, който максимално да улеснява движението на сперматозоидите;
  отделя хормоноподобното вещество простагландин, което има особено въздействие върху женския репродуктивен тракт: от една страна, кара шийката на матката да набъбва леко навън, така че сперматозоидът да премине по-лесно през нея, а от друга, предизвиква контракции на женските гениталии (теоретично това действа като вакуум за сперматозоидите и същевременно прави оргазма на жената по-интензивен); показателно за значението на тези процеси е това, че секретите на простатната жлеза излизат първи при еякулацията.

В различни периоди от живота на мъжа простатата може да заболее в някой от следните варианти: 

простатит — инфектиране и възпаление, най-често между 25 и 45 години;
доброкачествена простатна хипертрофия, при която жлезата бавно се увеличава, а симптомите се проявяват след 45-годишна възраст;
рак на простатата, за който обикновено може да се говори едва след 55-годишна възраст, рядко по-рано.
(Продължава…)

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си!
А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Защо мъжете са небрежни
към здравето си
Сарком на Юинг
Завещание на надеждата
Без скалпел!
Хирургията на 21-ви Век
!








неделя, 24 март 2019 г.

Хроничен стрес и адаптогени


Източник: NaturalHealth365

Факт е че 75-90% от посещенията при лекар са директно свързани със стрес. Оплакванията обикновено са главоболие, безсъние, силно безпокойство и са предизвикани от хроничен стрес. За жалост в повечето случаи единственото, което се прави е да се предписват лекарства. Това е като да превързваш с бинт симптомите, вместо да потърсиш и лекуваш причините за стреса. Ако приемем факта, че повече от половината посещения при доктора са заради стрес, той може да се окаже основна причина за повече болести, отколкото можем да си представим.

Разбирането защо стреса уврежда тялото е първата стъпка към стабилизиране на здравето ни. За жалост, когато сме подложени на хроничен стрес физическата вреда идва от нарушеното равновесие в хипоталамо-хипофизарно-надбъбречната (ХХН) ос, която контролира реакцията на тялото ни към външния стрес. Обикновено това състояние се нарича „бий се или бягай“. Когато тялото е под хроничен стрес ХХН ос може да не успее да реагира на стреса адекватно.
Как стресът увеличава възпаленията и създава хормонален дисбаланс? Увредената функция на ХХН ос може да повлияе върху развитието на автоимунни заболявания и да предизвика възпаления. Според д-р  Thomas G. Guilliams и д-р Lena Edwards продължителният стрес може да доведе до повече от една форма на дисбаланс на ХХН ос.

Още един основен показател за това как стресът предизвиква много заболявания в днешно време е отделянето на кортизол.  Въпреки че е нормално да преживяваме умерен стрес в живота си, хроничният ежедневен стрес води до постоянно отделяне на кортизол. Това води до предозиране и тогава тялото загубва чувствителност към този хормон, в резултат на което възниква силно възпаление в организма ни. Възпалението е виновно за 8 от 10-те водещи причини за заболявания днес. Тук наблюдаваме верижна реакция: хроничният стрес предизвиква постоянно отделяне на кортизол, който води до възпаление и симптоми на хронично заболяване. Накрая, нарушеното биохимично равновесие на тялото може да доведе до хронични заболявания. Стресът предизвиква дисбаланс както в парасимпатиковата нервна система така и в симпатиковата нервна система и нарушава равновесието на почти всички процеси в тялото. А нарушеното равновесие води до появата на болести.

За овладяване на хроничния стрес голяма роля играят адаптогените. Адаптогените са вещества, които подпомагат адаптацията на тялото към стреса, като поддържат хомеостазата и съдействат на нервната система да отговори на шоковите въздействия.

Почти е невъзможно да се премахне всеки източник на стрес в живота ни, но е възможно да се предостави на тялото ни това, което му е нужно за да се бори с негативния ефект на стреса върху него.

Ще ви представим четири от най-добрите билки-адаптогени, които помагат при овладяване на стреса и поддържат здравето на надбъбречните жлези.  

Ашваганда. Това е вероятно най-известното растение-адаптоген, което подобрява силата и издържливостта. По традиция се използва в Аюрведа като тонизиращо средство. Изследванията показват, че този адаптоген може да подобри настроението, да повиши енергията и даже да намали броя на хроничните заболявания и да удължи живота. Ашваганда е особено полезна за физически стрес при високоинтензивни упражнения. Въпреки, че са особено важни за здравето, физическите упражнения могат да предизвикат възпаления и мускулни увреждания. Свойството на ашваганда е да се противопоставя на стреса, предизвикан от интензивни физически упражнения.

Кордицепс. Медицинска гъба, използвана в традиционната китайска медицина. Тя е мощен имуностимулатор с широк спектър на въздействие върху целия организъм. Овладява хроничния стрес, подобрява функцията на сърдечно-съдовата система, бъбреците, черния дроб, дихателната система. Има антибактериални, противогъбични, антиракови, противовъзпалителни и много други лечебни свойства.

Свещен босилек. Използва се също в Аюрведа в продължение на хиляди години. Един от най-широко използваните адаптогени в борбата  хроничния стрес. Предпазва организма от окислителния ефект на стреса и поддържа добър баланс на кортизола. Действа изключително релаксиращо и помага при безпокойство и депресия.

Родиола (златен корен). Екстрактът от това растение подпомага тялото да се адаптира към промени в средата на живот - студ, жега, инфекции, физически стрес, надморски височини.

Ако искате да поемете контрола над хроничния стрес и да възстановите равновесието в организма си, за да функционира оптимално, опитайте една от четирите адаптогенни билки по-горе. Те съществуват от хиляди години и може да са истински отговор за контролиране на негативните ефекти от хроничния стрес в живота ви.

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! 

А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Професия
медицински физик
Лечение на рак с ензими
Терапия HIFU за
невропатична болка




вторник, 12 март 2019 г.

Елективен мутизъм - Защо детето ми не може да говори?

Да се страхуваш и да не знаеш защо се страхуваш! Единственият начин да се справиш с този проблем е да се изправиш срещу нещата, от които са страхуваш.

Елективният мутизъм е нервно разстройство, при което децата се затрудняват да говорят при определени ситуации. В къщи са нормални деца, но когато са нервни просто блокират и не могат да говорят. Много от тях дори не могат да поискат да отидат до тоалетната. Каква е разликата между притеснителните деца и децата с елективен мутизъм? Притеснителните деца възприемат и разбират бавно това, което им говориш, но при децата с елективен мутизъм е точно обратното - колкото по-дълго не говорят, толкова по-трудно става да започнат да говорят. 

Причината за елективен мутизъм е комбинация от средата и генетиката. Често един или двамата родители са имали такова заболяване. Родителите често се намесват и отговарят вместо детето или просто му казват, че не е нужно да отговаря. По този начин детето се научава да избягва ситуациите, от които се страхува и постепенно това се превръща в установен модел. Някои деца нямат проблем да говорят с възрастни, но с връстниците си се превръщат в други деца, не могат да говорят, не могат да общуват. Сякаш буца е заседнала в гърлото им…

За пръв път телевизионен екип получава разрешение да заснеме единствения летен лагер, който провежда терапия на деца с елективен мутизъм. По време на снимките, продължили една седмица, екипът научава от родители и деца какво е да живееш с елективен мутизъм.

Гледайте целия филм Защо детето ми не може да говори, с бг субтитри, заснет през 2017 г.

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! 

А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Професия медицински физик
Как да разговарям с
дъщеря си за нейното тяло
Терапия HIFU ми върна
радостта от живота




петък, 1 март 2019 г.

Ендотелна дисфункция и предотвратяането й с естествени средства

Ендотелът е тънък слой клетки от специален вид епителна тъкан, които покриват вътрешната повърхност на кръвоносните съдове на границата между съдовите стени и протичащата в кухините им кръв и плазма. Той играе водеща роля за съдовата хомеостаза (равновесие) и е непосредствено изложен на всички регулиращи и увреждащи фактори, въздействащи чрез кръвта.

Ендотелната дисфункция се състои в нарушения баланс между съдоразширяващите и съдосвиващите субстанции, изразяващ се в намалена продукция на азотен оксид и повишени нива на свободни кислородни радикали. Ендотелната дисфункция съпътства редица сърдечно-съдови и метаболитни заболявания като коронарна болест, хипертония, периферно-съдова болест, захарен диабет, сърдечна и бъбречна недостатъчност и е в пряка корелация с вероятността за остри усложнения като инфаркт на миокарда и мозъчен инсулт. Ендотелната дисфункция предхожда възникването на атеросклероза. Атеросклерозата се развива с години, често пъти съвсем тихо и безсимптомно. Ендотелната дисфункция започва с неспсобността на кръвоносните съдове да се отпуснат напълно, когато се сблъскат с някакъв стрес. Това може да бъде диетична несъвсемстимост, недостиг на магнезий, тютюнопушене, инфекциозни патогени, психологически проблеми и др. и произтичащите от тях щети. Представете си какво би станало, ако можехме да се справим с ендотелната дисфункция години преди да възникне атеросклероза? И то само чрез добавяне на някои храни в диетата си! Можем да останем удивени от факта, че има повече от 90 храни и вещества, които подобряват ендотелната функция при различни състояния и заболявания.

Например, добавянето на нещо толкова просто като свежо авокадо към традиционния американски хамбургер, може да подобри до голяма степен свойствата на този типичен вид храна.

Една единствена кулинарна порция с добавка на подправки под формата на къри, може да разшири артериите ни и да подобри кръвния поток, предотвратявайки сърдечно-съдово заболяване, свързано с ядене на обичайни храни. Подправките са не само кулинарни агенти за подобряване вкуса на храната, но те са и мощни лекарствени средства, които могат да смекчат вредите от не толкова полезните неща, които обичаме да ядем.  Кърито представлява традиционна японска комбинация от 8 подправки: карамфил, кориандър, кимион, чесън, джинджифил, лук, червен пипер, куркума. Добре известно ни е, че всяка една от тези съставки е добре проучена и оценена със своите хранителни и лечебни качества и малко или много присъстват в нашето ежедневно хранене.

Ще ви дадем още един пример: калорийните стойности на белия ориз и повишаващите му кръвната захар свойства могат да бъдат намалени наполовина, ако бъде приготвен с кокосово масло.

Добри фактори за намаляване на ендотелната дисфункция са бадеми, шам-фъстък, артишок, ябълки, патладжани, розмарин, ягоди, глог, гинко билоба витамин С, витамин D, магнезий, цинк, коензим Q10, мелатонин, пикногенол, черен чай, фолиева киселина, астрагалус, акупунктура и много други.

Нашите източници: GreenMedInfo, Wikipedia

Благодарим ви, че бяхте с нас! Споделете статията с приятелите си! 

А тук сме приготвили още някои интересни неща за вас:


Елегантният механизъм на мозъка
Болест на Уилсън,
алтернативни методи

на лечение