петък, 8 май 2015 г.

Стайните растения и здравето

Растенията в детската стая, а и във всяко друго помещение са незаменими. Те поглъщат нездравословните изпарения от въздуха и поемат част от радиационните излъчвания. Такава способност имат растенията с минимално количество листа, с дебело тъмнозелено стебло, без светли жилки – кактуси и други растения (сукулентни).
За пречистването на въздуха се препоръчва много често обикновения хлорофитум. Листата му поглъщат вредните съединения на сярата, азота и формалдехида. Не пречи да го сложите в кухнята, където цветето ще неутрализира продуктите от непълното изгаряне на газ. Добре влияе и в детската стая. Прието е да се смята, че трябва да имате много хлорофитуми, за да бъде въздухът в дома хубав. Колко много? Някои съветват в къщи да има по 10 броя на член от семейството, някои – не по-малко от 6 растения за помещение от 18-20 кв.м. С една дума – много!
Удобно е да се садят в сандъчета, за да не си създавате проблем с изобилието от саксии. Трябва да се каже, че чудесният хлорофитум е толкова непретенциозен, че практически оцелява при всякакви условия. Ако освен това го обичате, поливате, пръскате, а през лятото го изнасяте на балкона, той просто благоденства. А с него и цялото семейство!
Мушкатото (пеларгония) отделя антибактериални и антивирусни вещества и пречиства въздуха. Листата на лимона отделят до 85 целебни и ароматични вещества. Едно растение в стаята е достатъчно, за да няма във въздуха болестотворни микроби.
Обикновеното непретенциозно каланхое предотвратява развитието на простудни заболявания. Развитието на всякакви бронхити и белодробни заболявания, включително астма и емфизем на белите дробове се купира, ако в помещението има розмарин – красивоцъфтящо

красивоцъфтящо непретенциозно растение. Дафиновият лист предотвратява спастичните състояния. Различните хвойнови, миртови, чашкодрянът, традесканция зебрина и сансевиерата пречистват въздуха.
Могат ли растенията да бъдат вредни? Да! Преди да купувате растения за дома, в който има деца, непременно направете справка и разберете дали не са отровни. Бегониите и филодендроните са отровни. Цикламите и олеандрите са токсични. Мандевилата и бинката потискат сърдечната дейност. Бръшлянът, примулите, дифенбахията, както и всички млечни цикламени растения дразнят кожата и лигавицата и предизвикват алергия. Освен това, плесенните гъбички, които се размножават в саксиите  с пръст, също могат да бъдат опасни. Ще разберете, че ги има като видите, че на повърхността на пръста в саксията има тънък бял пласт. Тогава трябва задължително да смените пръста. Плесента е крайно силен алерген и може да предизвика появата на алергия, като се започне от ринита и се стигне до астмата.
                               Из „Истината за вредните стоки”
                                                      От Анна Гипиус




Няма коментари:

Публикуване на коментар