сряда, 24 юни 2015 г.

Бъбреците - нашата филтърна система


Днес всички знаем, че бъбреците са система от филтри, която пречиства организма. Те не само произвеждат урина, която изхвърля вредните остатъчни вещества, но регулират водния и киселинно-алкалния баланс, кръвното налягане и доставят нужните хормони за кръвообразуването. Бъбреците реагират на движението на тялото и се движат около вертикалната и хоризонталната си оси. Местят се дори и при дълбоко вдишване и издишване или когато човек стои продължително прав, а също и при носене на тежки предмети.

Симптоми за проблеми в бъбреците са подуване и сълзене на очите сутрин, слабост и лесна умора, постоянен сърбеж по цялото тяло, болки в кръста, отоци на клепачите, китките, глезените и стъпалата на краката, често или болезнено уриниране, кръв в урината, висока температура с гадене и много др. Много често неприятната миризма на потта се дължи на нарушената филтрираща функция на бъбреците. Факторите, които влияят зле на бъбреците, са многобройни: възпалителни процеси, продължително стоене прав, приемане на малко течности, задържане на урината, консумиране на много солена и мазна храна, прекаляване с яйцата и месните продукти, токсини в организма, високо кръвно налягане, диабет, хроничен стрес, депресия и др.

В древността знаели, че страхът уврежда бъбреците и вярвали, че безстрашните хора имат силни бъбреци.

Едни от най-често срещаните бъбречни заболявания са: камъни или пясък в бъбреците, пиелонефрит, цистит, атрофия, стеноза, незадържане на урина, диабетна нефропатия, хипертония с бъбречен произход, гломерулонефрит, нефроптоза, поликистоза др.

При наличие на камъни в бъбреците се говори за бъбречнокаменна болест или нефролитиаза. Камъните се получават от кристални структури, които се намират в урината и се струпват като по-големи образувания в бъбреците. Могат да се разположат във всички части на отделителната система. Едни от причините за това са дефицит на калций в организма, възпалителен процес в пикочните пътища или хронични инфекции. Камъните са няколко вида. При нарушение в обмяната на пикочната киселина се образуват уратни камъни, при нарушена фосфорно-калциевата обмяна - фосфатни и при нарушена обмяна на оксаловата киселина - оксалатни камъни. Най-често срещаните са калциево-оксалатни, следвани от уратните, калциево-фосфатни и магнезиево-амониево-фосфатни.

* Пиелонефритът е заболяване на уринопроизвеждащите пътища. Произлиза от гръцките думи pyelos (легенче) и nephros (бъбрек). Представлява възпаление на бъбреците, което уврежда бъбречните легенчета и тъканта на самите бъбреци. Среща се в остра, в хронична форма и като едностранен и двустранен. При много хора възниква още в детска възраст, особено при момичетата и протича незабелязано. Високата температура и болките в кръста са типични признаци за пиелонефрит. Ако не започне да се лекува своевременно, може да доведе до бъбречна недостатъчност.
* Поликистозата е заболяване, при което на тъканта на бъбреците се появяват голямо количество кисти с най-различен диаметър. Бъбрекът е с увеличен размер и наподобява грозд, върху който са натрупани доста зърна.

* Нефроптозата е по-различна от обичайната подвижност на бъбрека или както още го наричат спаднал бъбрек. Възниква при физическо пренапрежение - вдигане на тежки предмети, прекалено бързо отслабване, след бременност, оскъдно хранене, наследствена предразположеност и др. Голяма част от болните не усещат състоянието си, но идва момент, когато болките се появяват периодично при продължително ходене, физическа работа и повик за често уриниране.

* Гломерулонефритът се развива най-често след стрептококова инфекция на гърлото. Характерни признаци за това са намаленият апетит, болки в кръста нощно време, оток по клепачите, наличие на кръв и белтък в урината и др. Противопоказно е къпането със студена вода и тежките физически натоварвания.


Няма коментари:

Публикуване на коментар