вторник, 16 юни 2015 г.

Естествени сънотворни




Веществата, които са отговорни за нашия сън са мелотонин, серотонин и триптофан. За вечеря можем да изберем храни, които съдържат тези съставки и да подобрим качеството на съня си.

Да започнем с плодовете: Черешите, вишните и гроздето са едни от малкото плодове, които съдържат мелатонин. Бананите съдържат магнезий и потасий, които помагат да отпускане на мускулатурата. Също така, те съдържат и триптофан, който по-късно организмът ни ще превърне в серотонин и мелатонин.


Редовният прием на витамини от групата В помагат за изработката на серототин – хормонът, който ни релаксира. Всички култури от семейство Бобови снабдяват организма ни с витамин В6, В12 и фолиева киселина (вит. В9).
Недостигът на калций и магнезий може да доведе до поява на мускулни спазми, раздразнителност и безсъние. Затова повече зеленолистни зеленчуци ще ни подействат благотворно на съня. Можем да добавим и добро кисело мляко, което също съдържа тези два минерала. С 5-10 сурови бадемови ядки можем да си набавим магнезий, който помага на мускулите ни да се отпуснат. Освен това те съдържат протеини, нормализиращи  нивото на кръвната ни захар, което е много важно за добрия сън. Накиснати предварително за няколко часа във вода, те стават по-вкусни и лесно смилаеми. Можем да ги ядем отделно или да ги добавяме към салатите си. Други ядки, които са добър източник на мелатонин са орехите. За да стане салатата ни по-разнообразна можем да добавим и авокадо, което не само ще подобри съня ни, но на практика няма орган в тялото ни, където авокадото да не влияе благотворно.

И ако все пак ни се струва, че това е много постна диета, имаме още един избор: рибата сьомга ще увеличи нивото на мелатонина в организма ни и освен това ще го обогати и с много други незаменими хранителни вещества.

Една лека вечеря за добър сън може да бъде купа овесена каша, която ще ни  снабди с мелатонин, витамин В6 и сложни въглехидрати.

И накрая: Чай от лайка и мед! Звучи банално, но е истина, че лайката успокоява нервната система, а медът намалява производството на орексин – невротрансмитерът, който ни държи будни.

Прочетете още:


Сърце за всеки


Психология на кръвообръщението










.

.





Няма коментари:

Публикуване на коментар